Każdy uczeń z podwyższoną oceną i promocją do następnej klasy? Rzecznik Praw Dziecka apeluje!

2020-06-01 10:45 MK
Świadectwo szkolne
Autor: ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Rok szkolny 2019/2020 zdecydowanie odbiega od tych, które uczniowie znali z poprzednich lat. Ma to oczywiście związek z pandemią koronawirusa, która znacząco wpłynęła na funkcjonowanie placówek dydaktycznych. Zajęcia stacjonarne nie odbywają się, a wszyscy uczniowie kontynuują naukę w formie zdalnej. Rzecznik Praw Dziecka apeluje o to, by wystawiając oceny, nauczyciele podwyższali je o jeden stopień, by wynagrodzić młodzieży ten trudny czas. Więcej na ESKA.pl.

Oceny podwyższone o jeden stopień oraz pewna promocja do kolejnej klasy jako wynagrodzenie dla uczniów za przetrwanie tych trudnych miesięcy? O to apeluje Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak. Pandemia koronawirusa wywołała szereg zmian w światowej gospodarce. Jednym z sektorów, który zareagował najszybciej na zmieniającą się sytuację epidemiologiczną w naszym kraju, było właśnie szkolnictwo. Zarówno szkoły, jak i uczelnie wyższe zostały zamknięte z dniem 12 marca, od 25 marca wszyscy uczniowie i studenci kontynuują naukę w formie zdalnej. I choć pierwsze prognozy mówiły o powrocie do szkół po świętach wielkanocnych, a następne o możliwości odbywania się zajęć w formie stacjonarnej po 25 maja, tak się nie stało. W szkołach prowadzone są obecnie jedynie zajęcia opiekuńczo-wychowawcze dla uczniów w klasach I-III, a o udziale w nich dzieci decydują rodzice. Starsi uczniowie mogą brać udział w konsultacjach przygotowujących ich do egzaminów ósmoklasisty i maturalnych, jak również umożliwiających im poprawienie oceny z danego przedmiotu.

Zwiększająca się liczba zachorowań COVID-19 spowodowała również zmiany w harmonogramie roku szkolnego i akademickiego. W wielu przypadkach, studenci będą zdawali egzaminy w sesji w późniejszym terminie, tak samo jak uczniowie szkół podstawowych i średnich. Podczas konferencji z dnia 24 kwietnia, minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski przedstawił nowe daty egzaminów ósmoklasisty oraz nowe daty matury 2020.

Jako że rok szkolny zbliża się ku końcowi, już niebawem nauczyciele będą musieli wystawić oceny z poszczególnych przedmiotów. Rzecznik Praw Dziecka apeluje o to, by uczniowie otrzymali gratis w postaci podwyższonych stopni.

Przygotowania do matury 2020

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Koniec roku szkolnego - oceny podwyższone o jeden?

Nauka w formie zdalnej od samego początku budziła wiele kontrowersji. Zarówno uczniowie, jak i ich rodzice zwracali uwagę na fakt, że nie każdy ma możliwość korzystania z komputera w określonych godzinach lub w ogóle. Podczas rozmowy w Radiu ZET, Mikołaj Pawlak przyznał, że jego zdaniem, to właśnie młodzież najbardziej odczuła skutki zaistniałej sytuacji i zasługuje na wynagrodzenie za przetrwanie jej. Według Rzecznika Praw Dziecka, dobrym pomysłem byłoby podniesienie ocen o jeden i tym samym, zagwarantowanie wszystkim promocji do następnej klasy.

Na radach pedagogicznych do tych arytmetycznych wyników, które wychodzą z ocen jednostkowych, sprawdzianów, klasówek, odpytań, jakie być może były, po prostu zróbmy "plus jeden", żeby wszyscy mieli promocję do następnej klasy, żeby we wrześniu wszyscy mogli zacząć z czystą kartą i dobrymi humorami - argumentował.

Przypomnijmy, że rok szkolny 2019/2020 kończy się 26 czerwca. Uważacie, że podniesienie oceny o jeden jest odpowiednim rozwiązaniem? Zapraszamy do wzięcia udziału w naszej sondzie.

Najnowsze