Kalendarzowa zima 2022 - kiedy się zaczyna? Jaka będzie pogoda?

2022-09-20 16:02
Bałwan
Autor: Pixabay

Jaka będzie tegoroczna zima? To pytanie zadaje sobie coraz więcej osób. Z pewnością ma na to wpływ pogoda, jaką możemy zaobserwować za oknem. Wszystkie najważniejsze informacje dotyczące najzimniejszej pory roku, takie jak jej początek czy długoterminowe prognozy pogody, podrzucamy w jednym miejscu.

Kiedy zaczyna się zima? Chociaż wyróżniamy tylko cztery pory roku, wiele osób wciąż nie pamięta dat ich rozpoczęcia. Spory wpływ na to ma z pewnością fakt, że możemy mówić zarówno o kalendarzowych, meteorologicznych oraz astronomicznych porach roku. Szczególnie dużym zainteresowaniem cieszy się jednak rozpoczęcie zimy. To właśnie ta pora roku wydaje się być najbardziej odmienną od pozostałych. I choć zima, z którą mamy do czynienia w ostatnich latach, nie dorównuje tej sprzed kilkunastu pod względem ilości śniegu czy długości, to i tak jej nadejście budzi zawsze skrajne emocje - od ekscytacji po wielki niepokój. Czy zima 2022 rzeczywiście może być powodem do obaw? Obserwując zmianę pogody i szybsze nadejście jesieni, niewykluczone, że tegoroczna zima da nam popalić. Pierwszy śnieg w górach pojawił się 17 września, a synoptycy sugerują, iż w całym kraju może poprószyć nawet w listopadzie.

Pierwszy dzień jesieni 2022 - kiedy jest? Kiedy koniec lata?

Doda pokłóciła się z mamą! To przez nią usunęła sceny z teledysku

Kalendarzowa zima 2022 - kiedy?

Data kalendarzowej zimy przypada niezmiennie 22 grudnia. W tym roku będzie to czwartek. Dużo ciekawszy wydaje się zatem początek uzależnionej od przesilenia zimowego zimy astronomicznej. W 2022 roku początek astronomicznej zimy wypada dokładnie 21 grudnia, czyli dzień przed rozpoczęciem tej oznaczonej w kalendarzach.

Zima 2022 - jaka będzie? 

Pogody długoterminowe na zimę są już dostępne, jednak, jak wiadomo, warto podchodzić do nich z dystansem. Synoptycy na podstawie dostępnych modeli sugerują, że pierwszych opadów śniegu powinniśmy spodziewać się już w listopadzie. W grudniu suma opadów może przekroczyć normę z lat 1991-2020. Według prognoz należy spodziewać się częstych opadów deszczu, deszczu ze śniegiem oraz samego śniegu.

Sonda
Boisz się nadejścia tegorocznej zimy?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze