Bałwan

i

Autor: Pixabay

Kalendarzowa zima 2022 - kiedy się zaczyna? Jaka będzie pogoda?

2022-09-20 16:02

Jaka będzie tegoroczna zima? To pytanie zadaje sobie coraz więcej osób. Z pewnością ma na to wpływ pogoda, jaką możemy zaobserwować za oknem. Wszystkie najważniejsze informacje dotyczące najzimniejszej pory roku, takie jak jej początek czy długoterminowe prognozy pogody, podrzucamy w jednym miejscu.

Kiedy zaczyna się zima? Chociaż wyróżniamy tylko cztery pory roku, wiele osób wciąż nie pamięta dat ich rozpoczęcia. Spory wpływ na to ma z pewnością fakt, że możemy mówić zarówno o kalendarzowych, meteorologicznych oraz astronomicznych porach roku. Szczególnie dużym zainteresowaniem cieszy się jednak rozpoczęcie zimy. To właśnie ta pora roku wydaje się być najbardziej odmienną od pozostałych. I choć zima, z którą mamy do czynienia w ostatnich latach, nie dorównuje tej sprzed kilkunastu pod względem ilości śniegu czy długości, to i tak jej nadejście budzi zawsze skrajne emocje - od ekscytacji po wielki niepokój. Czy zima 2022 rzeczywiście może być powodem do obaw? Obserwując zmianę pogody i szybsze nadejście jesieni, niewykluczone, że tegoroczna zima da nam popalić. Pierwszy śnieg w górach pojawił się 17 września, a synoptycy sugerują, iż w całym kraju może poprószyć nawet w listopadzie.

Pierwszy dzień jesieni 2022 - kiedy jest? Kiedy koniec lata?

Doda pokłóciła się z mamą! To przez nią usunęła sceny z teledysku

Kalendarzowa zima 2022 - kiedy?

Data kalendarzowej zimy przypada niezmiennie 22 grudnia. W tym roku będzie to czwartek. Dużo ciekawszy wydaje się zatem początek uzależnionej od przesilenia zimowego zimy astronomicznej. W 2022 roku początek astronomicznej zimy wypada dokładnie 21 grudnia, czyli dzień przed rozpoczęciem tej oznaczonej w kalendarzach.

Zima 2022 - jaka będzie? 

Pogody długoterminowe na zimę są już dostępne, jednak, jak wiadomo, warto podchodzić do nich z dystansem. Synoptycy na podstawie dostępnych modeli sugerują, że pierwszych opadów śniegu powinniśmy spodziewać się już w listopadzie. W grudniu suma opadów może przekroczyć normę z lat 1991-2020. Według prognoz należy spodziewać się częstych opadów deszczu, deszczu ze śniegiem oraz samego śniegu.

Sonda
Boisz się nadejścia tegorocznej zimy?