Jesień

i

Autor: Pixabay

Jesień kalendarzowa a astronomiczna. Data rozpoczęcia w tym roku wyjątkiem!

2022-09-22 11:50

Chociaż patrząc na pogodę za oknem, można by odnieść wrażenie, że jesień wzięła już w posiadanie nasz kraj, to jej początek dopiero się zbliża. W tym roku zarówno jesień kalendarzowa, jak i astronomiczna rozpoczną się w tym samym dniu. Tego dnia możliwe jest przesilenie jesienne!

Kiedy zaczyna się jesień kalendarzowa, a kiedy astronomiczna? Nadejście jesieni zawsze budzi skrajne emocje. Jedni kochają tę porę roku za jej kolory, spadające kasztany i liście, inni natomiast narzekają, bo dnie stają się krótsze, a temperatura mocno spada. W tym roku jesień odczuwalna w pogodzie przyszła znacznie wcześniej niż zwykle. Jak wynika z opublikowanych przez synoptyków danych, tak zimno w pierwszej połowie września, czyli jeszcze w trakcie trwania kalendarzowego i astronomicznego lata, nie było od 14 lat. W pewnym momencie najniższa maksymalna temperatura, jaką odnotowano w naszym kraju, wynosiła 9 stopni Celsjusza. Jeszcze większe ochłodzenie przyniósł cyklon Reili. W sobotę 17 września po raz pierwszy w tym sezonie odnotowano śnieg. I choć mogłoby się wydawać, że jesień zadomowiła się w Polsce już jakiś czas temu, jej rozpoczęcie dopiero przed nami. W tym roku początek kalendarzowej i astronomicznej jesieni wypada w tym samym dniu.

Kalendarzowa zima 2022 - kiedy się zaczyna? Jaka będzie pogoda?

Doda oszukana przez ekipę i fanów. Mocno ją zawiedli!

Jesień 2022 - kalendarzowa a astronomiczna

W tym roku jesień kalendarzowa i astronomiczna zaczynają się w tym samym dniu, czyli 23 września. Jako że ta druga ściśle powiązana jest z wystąpieniem równonocy jesiennej, znana jest dokładna data jej rozpoczęcia. Słońce przejdzie przez punkt Wagi dokładnie o godzinie 3:04. Wtedy będzie można mówić o jesieni astronomicznej.

Sonda
Lubisz jesień?