Wesele 2022

i

Autor: pixabay Wesele 2022 - ile świadek daje w kopercie?

Ile świadek daje na wesele? "Ślubna" inflacja znacznie zmieniła stawki

2022-07-07 11:31

Okres ślubny w pełni, a świadkowie - jak co roku - zachodzą w głowę, jaka kwota będzie najodpowiedniejsza do weselnej koperty. Ile dać parze młodej na weselu? Jaka kwota powinna znaleźć się w kopercie ślubnej? Spróbujemy rozwiać wszelkie wątpliwości, ponieważ rosnąca inflacja nie ułatwia nikomu tego zadania.

Odwiecznie nurtującą sprawą w czasie sezonu weselnego jest to, ile pieniędzy dać w kopercie. Istnieje również przekonanie, że świadkowie powinni wrzucić do niej nieco więcej niż pozostali goście weselni. Czy rzeczywiście tego oczekuje się od świadków? Czy wsparcie w organizacji wesela i pomoc udzielana podczas uroczystości jest wystarczająco wartościowym prezentem? Ile pieniędzy powinien dać świadek na weselu?

Wesele 2022 - ile świadek daje w kopercie?

Powszechnie mówi się, że najważniejsza jest sama obecność gości i wspólne świętowanie najważniejszego dnia w życiu młodej pary. Z drugiej strony nie wypada przychodzić na wesele z pustymi rękoma. Jednak zastanówmy się od czego powinna zależeć wysokość kwoty, która znajdzie się w kopercie, oraz jak ją wykalkulować w czasach szalejącej inflacji.

Pieniądze to najbardziej mile widziany prezent z perspektywy pary młodej, ponieważ zgromadzone pieniądze mogą być potraktowane jako częściowy zwrot kosztów poniesionych przy organizacji wesela. Para młoda może je również przeznaczyć na dowolny cel, jak np. podróż poślubna.

Ile pieniędzy powinno znaleźć się w kopercie ślubnej od świadka i świadkowej? Przekonanie jest takie, że świadkowie powinni być bardziej hojni niż pozostali goście, ponieważ są to najbliższe osoby pary młodej - zazwyczaj rodzeństwo lub najlepsi przyjaciele - więc nie powinni żałować pieniędzy, które de facto są ślubnym prezentem.

Najczęstszym przelicznikiem, którym określa wysokość tej kwoty, to cena za "talerzyk" jaką państwo młodzi zapłacili właścicielowi sali weselnej. W tym roku ceny za wyprawienie wesele znacznie poszybowały w górę, więc za "talerzyk" można zapłacić nawet 600 złotych.

Jednak pomimo pewnych społecznych oczekiwań, wszystko zależy od możliwości finansowych świadków. Jedni włożą do koperty symboliczną kwotę, inni tyle, aby zwróciło się za "talerzyk", a ci, których stać, podarują parze młodej coś z nawiązką.

Para młoda często nie oczekuje od swoich świadków żadnego prezentu, ponieważ najlepszym upominkiem jest dla nich pomoc przy organizacji wieczoru panieńskiego, ślubu oraz wesela.

Sonda
Ile dajesz w kopercie na wesele?
#Goraca20 Radia ESKA – Numer 1. notowania z 17.06.2022