Eurowizja Junior - kiedyś było trudniej! To dlatego Polska przegrywała?

2020-07-06 12:23 Maksymilian Kluziewicz
Viki Gabor
Autor: KASIA ZAREMBA / SUPER EXPRESS

W ostatnich latach, Polska może się pochwalić świetnymi wynikami na Eurowizji Junior. Początki nie były jednak takie kolorowe. Reprezentantki naszego kraju zajmowały bardzo niskie pozycje, przez co polski nadawca wycofał się z udziału w przedsięwzięciu na ponad dwanaście lat. Mało kto wie o tym, że w pierwszych latach, zasady konkursu różniły się od tych, które obowiązują obecnie. Więcej na ESKA.pl.

Eurowizja Junior - historia Polski w konkursie to droga od zera do bohatera. Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci wystartował w 2003 roku i choć dzisiaj nasz kraj odnosi w nim spektakularne sukcesy, początki nie były satysfakcjonujące ani dla samych artystów reprezentujących nasz kraj, ani też dla polskiej publiczności. Pierwszą polską gwiazdą, która stanęła na eurowizyjnej scenie była Kasia Żurawik. Młoda wokalistka zaśpiewała na scenie kawałek, którym udało jej się pokonać Marinę Łuczenko-Szczęsną w preselekcjach - Coś mnie nosi. Niestety, Kasia uplasowała się na ostatniej pozycji. W następnych latach, Polska wciąż nie odnosiła sukcesów, przez co polski organizator podjął decyzję o braku udziału w kolejnych edycjach konkursu. Jako kraj, powróciliśmy do gry dopiero w 2016 roku.

Dzisiejsza formuła Konkursu Piosenki Eurowizji dla Dzieci znacznie różni się od tej sprzed lat. Piosenki walczące o zwycięstwo właściwie nie różnią się od tych, które nagrywają dorośli wykonawcy. Do 2008 roku, w regulaminie obowiązywał zapis, mówiący o tym, kto może pisać piosenki reprezentantom.

Marcin Maciejczak nie pojedzie na Eurowizję Junior 2020!

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Eurowizja Junior kiedyś

Wielu fanów Konkursu Piosenki Eurowizji dla Dzieci sprzeciwia się obecnej formule wydarzenia. Przeciwnicy argumentują swoje stanowisko faktem, że przedsięwzięcie za bardzo przypomina konkurs dla dorosłych i jest zbyt profesjonalny. Utwory produkowane są przez znanych producentów. Za zwycięskie kompozycje Roksany Węgiel oraz Viki Gabor odpowiadają między innymi Lanberry oraz Patryk Kumór. 

Do 2008 roku, utwory biorące udział w konkursie musiały być napisane przez osoby w wieku od 10 do 15 lat, nie więcej. W związku z tym, głownie dotyczyły one relacji z przyjaciółmi, hobby czy form spędzania wolnego czasu. Czy gdyby obowiązujące obecnie reguły obowiązywały również w przeszłości, to Polska odnosiłaby większe sukcesy? Jest to bardzo możliwe!

Najnowsze