Eurowizja 2024

i

Autor: EBU / eurovision.tv Eurowizja 2024 - faworyci do wygrania konkursu.

Typowania

Eurowizja 2024 - kto wygra? Oto główni faworyci do zwycięstwa

2024-05-01 13:44

Już niedługo poznamy nowego zwycięzcę Eurowizji. W maju odbędzie się 68. edycja najpopularniejszego konkursu muzycznego w Europie. W zeszłym roku po raz drugi w historii wygrała szwedzka gwiazda Loreen. Kto tym razem okaże się najlepszy? Postanowiliśmy sprawdzić, kto według fanów i dziennikarzy ma największe szanse na eurowizyjne trofeum.

Kto wygra Eurowizję 2024? To pytanie już teraz zadają sobie fani wydarzenia. W maju odbędzie się 68. edycja konkursu. Nowego zwycięzcę poznamy w Malmö, bo to właśnie tam zorganizowane zostanie tegoroczna impreza. Wiele osób marzy o zwycięstwie Polski. W tym roku naszą reprezentantką jest Luna z piosenką "The Tower". Niestety fani konkursu, dziennikarze i eksperci nie dają jej szans na zdobycie trofeum, choć wszyscy trzymamy kciuki za jak najlepszy wynik. Kto zatem będzie się cieszył ze zwycięstwa? Oto lista 5 faworytów.

Eurowizja 2024 - wszystkie piosenki. Utwory, które biorą udział w konkursie

Chorwacja

Baby Lasagna - "Rim Tim Tagi Dim"

Za aktualnego faworyta Eurowizji 2024 uznawany jest reprezentant Chorwacji. Artysta występujący pod pseudonimem Baby Lasagna zdeklasował konkurencję w lokalnych preselekcjach z utworem "Rim Tim Tagi Dim". To szalona kompozycja inspirowana twórczością Rammsteina. Nie brakuje w niej nawiązań do bałkańskiego folku. Jeśli Baby Lasagna zgarnie trofeum, dokona historycznego sukcesu. Byłoby to pierwsze zwycięstwo Chorwacji.

Maks on air - Eurowizja, Orange Warsaw

Ukraina

Alyona Alyona i Jerry Heil - "Teresa & Maria"

Nasi wschodni sąsiedzi rozumieją Eurowizję jak mało kto. Wygrali konkurs już trzy razy. W 2004 dokonała tego Ruslana. W 2016 po trofeum sięgnęła Jamala. Zaledwie dwa lata temu z wygranej cieszyła się grupa Kalush Orchestra. Jeśli wierzyć notowaniom, mogą szykować się na kolejny Kryształowy mikrofon. Alyona Alyona i Jerry Heil to oryginalne połączenie. Ta pierwsza jest najpopularniejszą raperką w kraju. Druga to artystka folkowa. Wspólnie stworzyły feministyczny utwór "Teresa & Maria", który może poruszyć całą Europę.

Włochy

Angelina Mango - "La noia"

Włochy to podobnie jak Ukraina kraj, który wie, jak się wygrywa Eurowizję. Wszyscy pamiętają spektakularne zwycięstwo zespołu Måneskin w 2021 roku. Teraz o kolejny sukces dla Włoch będzie walczyć Angelina Mango. 22-latka była pierwszą od 10 lat kobietą, której udało się wygrać prestiżowy Festiwal Piosenki Włoskiej w San Remo. Jej taneczny kawałek "La noia" stał się hitem w kraju. Wpadająca w ucho melodia, a także świetny głos i charyzma Angeliny mogą sprawić, że piosenkę pokocha też Europa.

Szwajcaria

Nemo - "The Code"

Czy można połączyć pop, rap i orkiestrową muzykę w stylu piosenek z filmów o Bondzie? A jeśli można, to czy może wyjść z tego coś dobrego? Szwajcaria pokazuje, że tak! "The Code" to utwór, który nieustannie zaskakuje. Choć początkowo nie wiesz, co się dzieje, kiedy się kończy, chcesz więcej. Śpiewa go Nemo. To osoba niebinarna, która swoją w eurowizyjnej propozycji opowiada o poszukiwaniu własnej tożsamości. Czy oryginalność i ważny przekaz zachwycą Europę? Dowiemy się w maju.

Holandia

Joost Klein - Europapa

Holandia to kolejny faworyt tegorocznej Eurowizji, który ze zwycięstwa cieszył się zaledwie kilka lat temu. W 2019 roku wygrał Duncan Laurence z hitem "Arcade". Teraz prezentują coś skrajnie innego. Joost Klein to raper i twórca muzyki elektronicznej, który zwraca na siebie uwagę oryginalnym i satyrycznym wizerunkiem. Jest już gwiazdą nie tylko w Holandii, ale też w Belgii, Francji, Austrii i Niemczech. Jego niekonwencjonalne "Europapa" już podbija europejskie notowania w serwisach streamingowych. Niewykluczone, że przełoży się to na głosy w maju.

Listen on Spreaker.