Eurowizja 2019 w Izraelu? 140 artystów zachęca do bojkotu!

i

Autor: AP Photo/Armando Franca / EAST NEWS

Eurowizja 2019 w Izraelu? 140 artystów zachęca do bojkotu!

2018-09-10 11:00

Eurowizja 2019 w Izraelu to efekt zwycięstwa Netty, podczas finału Konkursu Piosenki Eurowizji w Portugalii. Znane gwiazdy domagają się odwołania konkursu w Jerozolimie. Piszą o tym w specjalnym liście - szczegóły na ESKA.pl

Eurowizja w Izraelu ma się odbyć w maju 2019 roku. Wszystko za sprawą zwycięstwa autorki piosenki pt. Toy, Netty, która ostatecznie w Lizbonie zgarnęła najwięcej punktów. Od tamtego momentu przyszłoroczna edycja wbudza ogromne kontrowersje. Po wielu spekulacjach, niedawno zapadła ostateczna decyzja, że konkurs Eurowizji zorganizuje Izrael. Izraelski nadawca, KEN, porozumiał się z ministerstwem finansów i wpłacił Europejskiej Unii Nadawców zaliczkę w wysokości 12 mln euro. Jak się teraz okazuje, pieniądze niekoniecznie mogą być ważne dla obrotu sprawy organizacji 64. edycji Eurowizji. Około 140 artystów wezwało do bojkotu wydarzenia w tym kraju. Wśród tych, którzy podpisali list, było 6 izraelskich artystów.

GROMEE zdradza tajemnice! Uwielbia polski hip-hop, pojawi się na Eurowizji i... [WYWIAD]

Eurowizja Izrael 2019 - bojkot

List z informacją o bojkocie pojawił się na stronie internetowej brytyjskiego dziennika The Guardian. O tym, że Eurowizja nie powinna się odbyć w Izraelu, przekonuje 140 artystów, w tym: muzycy, aktorzy, reżyserzy, poeci, pisarze czy nawet poświeciopisarzy. Argumentem do bojkotu ma być naruszenie praw człowieka w tym kraju: - Dopóki Palestyńczycy nie będą mogli cieszyć się wolnością, sprawiedliwością i równymi prawami, nie powinno być żadnego zwyczajnego postępowania z państwem, które odmawia im podstawowych praw - czytamy w liście. 

C-BooL na Eurowizji 2019? Wywiad o hicie Wonderland i dacie premiery płyty! [VIDEO]

Artyści poruszyli również obecną sytuację w państwie: - W dniu 14 maja, w dzień po wygranej przez Izrael Eurowizji, izraelska armia zabiła 62 nieuzbrojonych palestyńskich demonstrantów w Gazie, w tym sześcioro dzieci, a setki osób było rannych. W większości zrobiono to 'żywą' amunicją.

W liście przekonywano, że Europejska Unia Nadawców powinna zdecydować się na całkowite anulowanie organizacji konkursu w Izraelu. Stwierdzono, że EBU powinna przenieść ją do innego kraju, gdzie nie są łamane prawa człowieka.

Eurowizja Izrael 2019 - kto bojkotuje?

List zachęcający do bojkotu Eurowizji podpisało się 140 artystów. Pojawiło się na nim nazwisko byłego lidera Pink Floyd, Rogera Watersa. Oprócz tego z listem zgodzili się m.in. Brian Eno, Gerard Mordillat czy Candy Bowers.

Nie wiadomo jeszcze, jak Europejska Unia Nadawców zareagowała na list artystów. Finał konkursu Eurowizji odbędzie się w Tel Awiwie: 18 maja 2019 roku, a półfinały odbędą się 14 i 16 maja.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE