W maju 2025 roku uczniowie klas ósmych w całej Polsce przystąpią do egzaminu, który oficjalnie kończy ich edukację w szkole podstawowej. To ważny moment dla każdego ucznia. Po nim przyjdzie czas na wybór szkoły średniej i nowy rozdział w życiu. Ale zanim do tego dojdzie, trzeba zmierzyć się z kilkoma arkuszami, a pierwszy z nich to język polski.
Czy trzeba się bać? Nie. Czy trzeba się przygotować? Zdecydowanie tak! Ten egzamin to nie tylko sprawdzian wiedzy o lekturach, ale przede wszystkim test umiejętności czytania ze zrozumieniem, wyciągania wniosków, analizowania tekstów i pisania logicznych, sensownych wypowiedzi. Nie wystarczy znać na pamięć "Małego Księcia”, trzeba jeszcze wiedzieć, co autor miał na myśli i umieć to mądrze opisać.
Zobacz też: Egzamin ósmoklasisty 2025 - czy da się nie zdać testów? Znamy zasady i kryteria oceniania
Egzamin ósmoklasisty 2025 - co będzie na polskim?
Egzamin z języka polskiego odbędzie się 13 maja 2025 roku o godzinie 9:00. Uczniowie będą mieć dokładnie 150 minut, czyli 2,5 godziny, na rozwiązanie całego arkusza. Jeśli z jakiegoś powodu ktoś nie będzie mógł podejść do egzaminu w tym terminie, czeka na niego termin dodatkowy 10 czerwca 2025.
Arkusz składa się z dwóch części:
Część I – zadania do tekstów
Znajdziesz tu około 20 zadań, które będą dotyczyć dwóch tekstów: jednego literackiego (np. fragment powieści, wiersz, dramat), drugiego nieliterackiego (np. artykuł, tekst popularnonaukowy).
Oprócz tego mogą pojawić się pytania dotyczące przysłów, powiedzeń, tekstów ikonicznych czy środków językowych.
Za tę część możesz zdobyć do 25 punktów, przy czym około połowa pochodzi z zadań otwartych, gdzie sam musisz sformułować odpowiedź.
Część II – wypracowanie
Tu masz do wyboru dwa tematy:
- jeden argumentacyjny (np. rozprawka albo przemówienie),
- drugi twórczy (np. opowiadanie).
Twoja praca musi mieć co najmniej 200 słów. Musisz odwołać się do jednej z lektur obowiązkowych lub innych znanych ci utworów. Za wypracowanie możesz zgarnąć 20 punktów.
W sumie, z całego testu, do zdobycia masz 45 punktów.
Egzamin ósmoklasisty 2025 - pewniaki
Egzamin weryfikuje znajomość lektur obowiązkowych. Szczególnie tych z klas VII–VIII. W roku szkolnym 2024/2025 i 2025/2026 zadania dotyczące lektur z klas IV–VI będą opierały się wyłącznie na fragmentach zawartych w arkuszu. Nie trzeba znać ich treści na pamięć. Inaczej będzie z lekturami z klas VII–VIII – ich znajomość w całości może być kluczowa.
Jakie będą pytania?
W arkuszu znajdziesz różne typy zadań:
- Zamknięte – np. wielokrotnego wyboru, prawda/fałsz, dobieranie informacji.
- Otwarte – krótkie odpowiedzi, uzupełnianie luk, napisanie zaproszenia, ogłoszenia itd.
- Rozszerzona odpowiedź – czyli wspomniane wcześniej wypracowanie.
Egzamin sprawdza przede wszystkim umiejętność czytania ze zrozumieniem, argumentowania i wnioskowania, znajomość środków językowych i form wypowiedzi, rozumienie i analizę tekstów literackich oraz kulturowych.