Cesária Evora - kim jest? 5 rzeczy, które trzeba o niej wiedzieć!

i

Autor: WITEK SROGA / EAST NEWS Cesária Evora - kim jest? 5 rzeczy, które trzeba o niej wiedzieć!

Cesaria Evora - kim była? 5 rzeczy, które trzeba o niej wiedzieć!

2019-08-27 12:33

Cesioria Evora - kim jest? Była niezwykle ważną postacią. Piosenkarka z Republiki Zielonego Przylądka, jako jedyna osiągnęła międzynarodową sławę, wykonując muzykę z gatunku morna. Cesoria Evora nazywana była "Bosoogą divą", a wszystko dlatego, że występowała bez obuwia. Poznajcie artystkę, która jest bohaterką Google Doodle 27.08.2019 - na ESKA.pl

Cesaria Evora w Polsce pojawiała się dość często. Wszystko tak naprawdę zaczęło się pod koniec lat 90., kiedy to sprzedano ponad 50 tysięcy kopii płyty Cafe Atlantico. Najczęściej występowała w Warszawie i we Wrocławiu. Ostatni koncert w naszym kraju dała 21 czerwca w Szczecinie. Kim była Cesaria Evora? Google Doodle postanowiło przypomnieć, że piosenkarka wykonująca wyjątkową muzykę z gatunku morna, 27 sierpnia 2019 obchodziłaby 78. urodziny. 

Cesaria Evora - kim była? Kto to?

Cesaria Evora to piosenkarka pochodząca z Republiki Zielonego Przylądka, która jako pierwsza osiągnęła międzynarodowy sukces wykonując muzykę z gatunku morna. Jej kariera trwała od 1957-2011 roku. Śpiewać zaczęła jako mała dziewczynka, jednak bez wkładu finansowego, nie miała szans na zaistnienie. W 1986, po wielu latach śpiewania bez sukcesów, odkrył ją producent Jose da Silva. Zaprosił 47-letnią wokalistkę do nagrania swojej płyty w Paryżu. Wydała dwa pierwsze krążki: La Diva aux pieds nus (1988) i Distino di Belita (1990).

Gdy kariera nabrała tempa, Cesaria Evora chętnie wspierała młodych artystów z Wysp Zielonego Przylądka i finansowała ich koncerty. Śpiewała wyłącznie po kreolsku. W 2010 roku dała mnóstwo koncertów. Niedługo później po zawale serca przeszła operację, a pod koniec września 2011 oficjalnie ogłosiła, że kończy karierę. Zmarła 17 grudnia 2011 roku, a przyczyną śmierci była niewydolność oddechowa i nadciśnienie tętnicze.

Cesaria Evora - fakty, ciekawostki

Kim była Cesaria Evora? Fakty i ciekawostki, które warto o niej wiedzieć podrzucamy poniżej:

  1. Ciężkie początki - po śmierci ojca, Cesaria Evora, gdy miała siedem lat, została umieszczona w sierocińcu.
  2. Gościnnie u Kayah - Cesaria Evora pojawiła się gościnnie na krążku gwiazdy polskiej sceny muzycznej. W 2000 roku na płycie JakaJaKayah pojawiła się w utworze Embarcacao.
  3. Wyjątkowość - Cesaria Evora wykonywała muzykę z gatunku morna. To charakterystyczny gatunek dla Wysp Zielonego Przylądka. Charakterystyczna dla tego gatunku jest melancholijny ton i nostalgiczna, wręcz przejmująca linia melodyczna.
  4. Pseudonim - Cesaria Evora była znana z tego, że na scenie występowała bez butów. Mówiło się, że to znak solidarności z osobami ubogimi, biednymi. Artystka w rozmowie z Washington Post w 2001 roku wyjaśniła, że tak nie jest: - Ludzie mowili, że robię to solidarnie z głodnymi, biednymi, ale to nie jest prawda. Na Wyspach Zielonego Przylądka jest mnóstwo osób, takich jak ja. Nie lubimy nosić butów. Cesaria Evora była nazywana Bosonogą Divą.
  5. Drugi duet z polskim artystą - mowa o Dorocie Miśkiewicz, która wykonała wspólnie z Cesorią utwór pt. Um Pincelada.
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE