Burze, silne ochłodzenie, a potem upały? Pogoda ponownie zaskoczy w najbliższych dniach

2021-08-07 13:11
Chmury burzowe
Autor: MARCIN WZIONTEK / SUPER EXPRESS

Ostatnie dni nie rozpieszczają. Zamiast lata czuć jesień. Za oknami deszcz, burze, a w powietrzu odczuwalne znaczne ochłodzenie. Czy to już definitywny koniec najcieplejszej pory roku? Eksperci pogodowi nie mają wątpliwości, że nie. Lato i towarzyszące mu upały jeszcze powrócą. Zanim to jednak nastąpi, będziemy musieli żyć z niesprzyjającą aurą.

Silne burze, ochłodzenie, a potem równie silne upały, co tydzień temu? Prognoza pogody na najbliższe dni to prawdziwe szaleństwo. Tegoroczne lato przyzwyczaiło nas do ciągłych zmian. Sięgające nawet 35 stopni temperatury przeplatane były gwałtownymi burzami, opadami deszczu, gradu, a nawet występowaniem trąb powietrznych. Nic dziwnego, że niektórzy mówili wręcz o pogodowym armagedonie. Zgodnie z przewidywaniami synoptyków upały utrzymały się do końca lipca, natomiast sierpień przywitał nas znacznym spadkiem temperatury. W niemalże całym kraju temperatury wahają się między 16 a 18 stopniami Celsjusza. Najcieplej, bo z temperaturą sięgającą 22 stopni, jest aktualnie na północy i na wschodzie Polski oraz w kilku miastach na południu. Ochłodzeniu towarzyszą też burze oraz opady deszczu. Czy to oznacza, że lato odeszło bezpowrotnie? Eksperci pogodowi nie mają wątpliwości, że fala gorąca jeszcze do nas uderzy. Kiedy można spodziewać się afrykańskich upałów? 

Pogoda sierpień 2021 - kiedy upały?

Serwis FaniPogody podaje, że pierwsza połowa sierpnia upłynie nam pod znakiem znacznego ochłodzenia i opadów deszczu. Druga połowa miesiąca powinna jednak ucieszyć wszystkich tych, którzy chcieliby jeszcze skorzystać z lata w pełnej okazałości i na przykład wybrać się na urlop. Prognoza modelu europejskiego modelu ECMWF sugeruje, że temperatura w dwóch ostatnich tygodniach może być lekko powyżej normy wieloletniej, co oznaczałoby, że sięgną one ponownie około 30 stopni. 

ESKA XD #028 - FESTIWALE, ROBOTY, SEKRETY IGRZYSK
Najnowsze