Zdjęcie ilustracyjne

i

Autor: internet / twitter.com/samuelthomson

Nauka

Tajemnicze miejsca. Olbrzymie podziemne jaskinie stworzyły szczerbaki

2023-04-19 15:44

Na terenie Ameryki Południowej istnieje wiele tajemniczych jaskiń, których powstania przez wiele lat nie udało się ustalić. Nie są one dziełem człowieka ani natury, lecz stworzyły je pewne gigantyczne stworzenia. Nie były to jednak wielkie ziemne robaki, jakie znamy z "Diuny". Prawda na temat powstania tych jaskiń jest zaskakująca.

Olbrzymie podziemne jaskinie stworzyły szczerbaki

Olbrzymie ślady pazurów pozostawione na ścianach jaskiń Ameryki Południowej zostawiły gigantyczne szczerbaki. Jak podaje Discover geolog, Heinrich Frank, udokumentował ponad 1500 ogromnych jaskiń stworzonych przez te prehistoryczne stworzenia. Wysokość niektórych skalnych korytarzy wynosiła nawet 1,5 m i potrafiły być długości prawie kilometra. Wydrążone przez te zwierzęta korytarze często tworzyły prawdziwe labirynty.

Twórcami tych podziemnych jaskiń były szczerbaki. Do prehistorycznych szczerbaków zaliczamy gigantyczne leniwce naziemne i pancerniki. Należące do przedstawicieli megafauny zwierzęta były znacznie większe niż obecnie. Badacze sądzą, że największe z jaskiń wykopały leniwce naziemne o rozmiarach słonia, a te mniejsze stworzone zostały przez kilkumetrowe pancerniki. Te gigantyczne zwierzęta pojawiły się na Ziemi w paleocenie ok. 50-60 mln lat temu, po tym, jak wymarły dinozaury.

Ogromne leniwce i mrówkojady były stosunkowo łatwą zdobyczą, ponieważ najprawdopodobniej poruszały się powoli i często pojawiały się na otwartych przestrzeniach w poszukiwaniu pokarmu. Podobnie jak współczesne zwierzęta szczerbaki kopały tunele, by schronić się przed drapieżnikami a ślady pazurów tych gigantycznych zwierząt pozostały na ścianach do tej pory. Przypuszcza się, że do wyginięcia tych zwierząt przyczynił się prehistoryczny człowiek. Do naszych czasów przetrwały tylko gatunki mniejsze lub te mieszkające na drzewach.