Odkryto nowy gatunek dinozaura! Mógł ważyć nawet 7 ton!

i

Autor: Canva.com Zdjęcie poglądowe

NAUKA

Odkryto nowy gatunek dinozaura! Mógł ważyć nawet 7 ton!

2024-04-15 8:07

Nowy gatunek tytanozaura, który żył w okresie kredowym w Patagonii – opisują paleontolodzy na łamach magazynu naukowego „Historical Biology”. Titanomachya gimenezi, bo taką nazwę otrzymał nowo odkryty gatunek, osiągał wagę ok. siedmiu ton. Te czworonożne, roślinożerne dinozaury o długich szyjach zamieszkiwały Patagonię pod koniec okresu kredowego. Wtedy to, 66 mln lat temu, doszło do uderzenia w Ziemię asteroidy, co doprowadziło do masowego wymierania dinozaurów.

Odkrycia dokonali naukowcy z kilku argentyńskich ośrodków naukowych podczas serii wykopalisk na terenie formacji skalnej La Colonia w prowincji Chubut (Argentyna). Badacze wydobyli fragmenty kończyn przednich i tylnych, żeber oraz kręgu ogonowego. Jak podkreślają naukowcy, proces ekstrakcji kości ze skał był bardzo żmudny.

T. gimenezi jest drugim dinozaurem znalezionym w Chubut. W porównaniu z innymi tytanozaurami nie należy on do olbrzymów. Dla porównania, ten obszar zamieszkiwany był również przez gatunek Patagotitan mayorum, którego długość szacuje się na prawie 40 m, szyję na 12 m, a wagę na 70 ton.

Zobacz też: Rośliny, które przynoszą pecha! Natychmiast wyrzućcie je z domu!

LEGO Icons Średniowieczny rynek! Tak wygląda odświeżona wersja słynnego zestawu LEGO Castle

W tamtym czasie lokalne środowisko było zdominowane przez ujścia rzek lub laguny, miało zróżnicowaną florę, obejmującą palmy i drzewa iglaste.

Nowy dinozaur - dlaczego otrzymał taką nazwę?

Nazwa, jaką autorzy odkrycia nadali nowemu gatunkowi, przywodzi na myśl tytanomachię, bitwę, którą w mitologii greckiej stoczyli bogowie olimpijscy z Tytanami, w której ci drudzy zostali pokonani. Naukowcy chcieli w ten sposób nawiązać do wyginięcia dinozaurów.

Co wiesz o dinozaurach?

Pytanie 1 z 10
Kiedy pojawiły się dinozaury?