Opony

i

Autor: Pixabay Opony, jakie wybrać?

bezpieczeństwo

Test opon letnich ADAC 2024. Jak wypadły polskie opony?

2024-07-25 17:18

Niemiecki automobilklub ADAC przeprowadził test opon letnich. Pod kątem bezpieczeństwa i wpływu na środowisko sprawdzono 16 aktualnych modeli w rozmiarze 215/55 R17 do małych SUV-ów i samochodów z niższej klasy średniej. Wysoko w zestawieniu znalazły się opony produkowane w Polsce.

Spis treści

  1. Najlepsze opony letnie w teście ADAC. TOP 2024
  2. Opony z Polski wśród najlepszych

Marzec to czas, gdy kierowcy myślą już o zmianie opon z zimowych na letnie. Część z nich stanie przed wyborem i zakupem nowego ogumienia. Jakie letnie opony są najlepsze? Z pomocą przychodzi ADAC. Eksperci przetestowali 16 aktualnych modeli opon w rozmiarze 215/55 R17 (do małych SUV-ów i samochodów z niższej klasy średniej). Zostały sprawdzone pod kątem właściwości jezdnych i bezpieczeństwa, a także komfortu i ekonomiczności. "Ostateczny wynik opiera się na indywidualnych wynikach dotyczących bezpieczeństwa jazdy i równowagi środowiskowej" - wyjaśniono.

Najlepsze opony letnie w teście ADAC. TOP 2024

Ogólny bilans testu jest pozytywny dla wszystkich opon i ich producentów. Ale trzy rodzaje opon wyróżniają się na tle pozostałych, najlepiej oceniono:

  • Continental PremiumContact 7
  • Michelin Primacy 4+
  • Kumho Ecsta HS52

Continental PremiumContact 7 wyróżniono za "ponadprzeciętne osiągi na suchej i mokrej nawierzchni". Michelin Primacy 4+ doceniono za efektywność środowiskową (m.in. hałas, zużycie paliwa, ścieralność). Z kolei Kumho Ecsta HS52 to "kompromis" pomiędzy dwoma wspomnianymi oponami (także pod względem ceny).

Opony z Polski wśród najlepszych

Niewiele słabiej wypadła opona produkowana w Polsce - Dębica Presto UHP 2 (Dębica należy do amerykańskiego koncernu Goodyear). Podobnie oceniono: Dunlop Sport Maxx RT2, Bridgestone Turanza 6 i Fulda SportControl 2. Eksperci wskazali na "nieco gorsze wyniki pod względem bezpieczeństwa jazdy ze względu na trochę słabsze osiągi na mokrej nawierzchni".

Polskie opony zostały lepiej ocenione niż Hankook Ventus Prime4, Goodyear EfficientGrip Performance 2 czy Nexen N´Fera Primus.

Najsłabiej wypadły opony Vredestein Ultrac (negatywny wpływ na środowisko - niski przebieg - tylko 27 tys. kilometrów. Dla porównania: zasięg Kumho Ecsta HS52 to ponad 69 tys. km, a Dębicy Presto UHP 2 - blisko 43 tys. km).

Zimowe czy całoroczne? Jakie opony wybrać? [TEST ZIMÓWEK] | ESKA XD - Prosto z salonu #36
Quiz motoryzacyjny. Rozpoznaj markę samochodu po krótkim opisie
Pytanie 1 z 10
Na początek coś prostego: 4 koła w logo to: