Kontrola prędkości

i

Autor: LUKASZ GAGULSKI / SUPER EXPRESS Kontrola prędkości

prawo

Za tym znakiem policjanci będą zabierać prawo jazdy. Eksperci wydali pozytywną opinię

2024-09-24 18:53

Zatrzymanie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h w terenie zabudowanym obowiązuje od 2015 roku. Teraz prawo to ma zostać rozszerzone. Prawo jazdy stracą także kierowcy, którzy przekroczą prędkość o 50 km/h także poza obszarem zabudowanym (na drogach jednojezdniowych dwukierunkowych). Proponowana przez Ministerstwo Infrastruktury zmiana zaostrzająca przepisy otrzymała już pozytywną rekomendację Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

Spis treści

  1. Utrata prawa jazdy za prędkość. Będą nowe przepisy
  2. Zatrzymanie prawa jazdy za prędkość poza obszarem zabudowanym. Kiedy zmiana przepisów?
  3. Z jaką prędkością można jechać poza obszarem zabudowanym?
  4. Strata prawa jazdy za prędkość - aktualne przepisy

Utrata prawa jazdy za prędkość. Będą nowe przepisy

- W Ministerstwie Infrastruktury ruszają prace nad zmianą w przepisach o ruchu drogowym. Dotyczy ona utraty prawa jazdy za przekroczenie dozwolonej prędkości powyżej 50 km/h na drogach jednojezdniowych dwukierunkowych poza obszarem zabudowanym - powiedział PAP minister infrastruktury Dariusz Klimczak. W praktyce nowe prawo będzie dotyczyć większości polskich dróg, z wyjątkiem autostrad czy dwujezdniowych dróg ekspresowych.

Propozycja zaostrzająca przepisy otrzymała pozytywną rekomendację Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. - Uzyskaliśmy na to zgodę i teraz czas na rozpoczęcie prac legislacyjnych, opracowanie dokładnego brzmienia przepisu i wpisanie go do wykazu prac legislacyjnych rządu. Jestem przekonany, że uzyskam zgodę wszystkich klubów parlamentarnych, a na pewno tych tworzących rząd – stwierdził minister, podkreślając, że nowy przepis ma na celu poprawę stanu bezpieczeństwa ruchu drogowego i wyeliminowanie z ruchu drogowego kierowców, którzy dokonują najcięższych wykroczeń, w tym m.in. przekraczają dopuszczalną prędkość o ponad 50 km/h. Jak mówił, na jednojezdniowych dwukierunkowych trasach poza obszarem zabudowanym dochodzi do 90 proc. śmiertelnych wypadków.

Zatrzymanie prawa jazdy za prędkość poza obszarem zabudowanym. Kiedy zmiana przepisów?

Zmianami w Prawie o ruchu drogowym Sejm ma zająć się jeszcze w tym roku. Przepisy mogłyby zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Z jaką prędkością można jechać poza obszarem zabudowanym?

Prawo o ruchu drogowym określa limity prędkości w zależności od typu drogi i rodzaju pojazdu. Dla samochodów osobowych, motocykli i pojazdów ciężarowych o masie całkowitej do 3,5 t to odpowiednio:

  • do 140 km/h - na autostradzie,
  • do 120 km/h - na dwujezdniowej drodze ekspresowej,
  • do 100 km/h - na jednojezdniowej drodze ekspresowej
  • do 90 km/h - na pozostałych drogach poza obszarem zabudowanym, gdzie prędkość nie jest ograniczona przez znaki
  • do 50 km/h - obszar zabudowany

Strata prawa jazdy za prędkość - aktualne przepisy

Obecnie obowiązujące przepisy mówią o utracie prawa jazdy na okres trzech miesięcy za przekroczenie o więcej niż 50 km/h prędkości w terenie zabudowanym. To kara niezależna od pozostałych obciążeń – mandatu karnego i punktów karnych.

Warszawa: Porsche wjechało w taksówkę (04.2024), zdjęcia:

Quiz motoryzacyjny. Rozpoznaj markę samochodu po krótkim opisie
Pytanie 1 z 10
Na początek coś prostego: 4 koła w logo to:
Świętokrzyskie. Pirat drogowy na S7 w Kostomłotach koło Kielc