Wschodnie Centrum Profilaktyki Depresji Poporodowej SPSK4 walczy z mitami [AUDIO]

i

Autor: Mateusz Kasiak dr n. med. Aneta Libera, klinika położnictwa i perinatologii SPSK4 w Lublinie

Wschodnie Centrum Profilaktyki Depresji Poporodowej SPSK4 walczy z mitami [AUDIO]

2021-02-09 15:58

Konsultują, wspierają, prowadzą warsztaty, profilaktykę, leczą i walczą ze stereotypami. W Lublinie przy szpitalu klinicznym nr 4 działa Wschodnie Centrum Profilaktyki Depresji Poporodowej. To jeden z czterech tego typu ośrodków w Polsce.

Jak przekonują specjaliści, depresja poporodowa dotyka coraz więcej kobiet w ciąży i młodych mam. - Należy więc walczyć ze stereotypami - mówi nam koordynatorka projektu, psycholożka SPSK4 dr n. med. Aneta Libera. - Tych mitów jest mnóstwo, mówi się, że ciąża uchroni nas przed depresją, a przecież depresja coraz częściej występuje właśnie w ciąży, nie tylko w połogu - dodaje specjalistka.

Już co piąta kobieta zmaga się z depresją związaną z wczesnym macierzyństwem lub ciążą. Epidemia zwiększa te statystyki. - Podaje się, że to nawet co czwarta kobieta. Okoliczności, w których się znajdujemy wywołują lęk o zdrowie i życie nasze i naszych bliskich - wyjaśnia dr Libera.

Epidemia a depresja poporodowa

- Czułam się osamotniona. Ciąża była zagrożona. Do tego brak możliwości odwiedzin ze względu na epidemię. Ryzyko zakażenia. Dostałam też cukrzycy ciążowej. To wszystko mnie przytłoczyło - mówi nam pani Anna z Lublina, która urodziła swoje dziecko podczas pierwszej kwarantanny.

Kobieta dopiero po kilku miesiącach zrozumiała, że ma do czynienia z depresją. - Skorzystałam z fachowej pomocy. Na szczęście miałam też wsparcie bliskich - dodaje.

We Wschodnim Centrum Depresji Poporodowej pomoc mogą uzyskać mieszkanki Lubelszczyzny i województw ościennych. W czasie epidemii konsultacje prowadzone są także online. - Dzięki wykorzystaniu telemedycyny docieramy do pacjentek oddalonych od nas nawet o kilkaset kilometrów - mówi Libera.

Pacjentki zgłaszane są przez położne środowiskowe i poradnie rodzinne. - Położone podczas wizyt patronażowych prowadzą badania przesiewowe, wykorzystując edynburską skalę depresji poporodowej. Jeśli wynik jest alarmujący, mama jest do nas kierowana na bezpłatne konsultacje - tłumaczy koordynatorka programu.

Do centrum można zgłosić się także za pomocą formularza dostępnego na stronie szpitala w zakładce "Przystanek mama".

Projekt działa od połowy 2019 roku. Finansowany jest przez ministerstwo zdrowia.

Pomagają przetrwać depresję poporodową. Rozmowa Mateusza Kasiaka z dr Anetą Liberą z SPSK4. Posłuchaj:
Ruszyły szczepienia seniorów w Lublinie