"Tęczowy kocyk". Niezwykła terapia w SPSK4 pomaga oswoić się z utratą dziecka [WIDEO, AUDIO]

2021-02-05 7:51
Tęczowy kocyk. Niezwykła terapia w SPSK4 pomaga oswoić się z utratą dziecka [WIDEO, AUDIO]
Autor: Mateusz Kasiak

Wolontariusze fundacji "Tęczowy Kocyk" szyją i dziergają miniaturowe ubranka dla noworodków. Zestawy upominkowe pomagają rodzicom przetrwać traumę poronienia lub przerwania ciąży.

Jak mówi w rozmowie z nami psycholożka dr n. med. Aneta Libera z kliniki położnictwa i perinatologii szpitala klinicznego nr 4 w Lublinie - proces docierania do rodziców po tak traumatycznych przejściach jest trudny i bolesny.

- Dlatego oprócz wsparcia psychologicznego, pokazuję łagodnie, krok po kroku, co zawiera taki zestaw. Mamy kocyk, czyli symbol pożegnania; część ubranka jako symbol pamiątki dziecięcej; motylka - symbol dziecka utraconego i niezapominajkę, czyli symbol pamięci - wylicza dr Libera.

Chodzi o godny pochówek i pielęgnowanie pamięci o dziecku utraconym, ale nie tylko i nie zawsze. - Różnie to bywa u różnych mam. Niektóre rezygnują z tej możliwości, inne już na wczesnym etapie z tej propozycji korzystają. Niektóre kobiety chcą po prostu przeżyć to doświadczenie, mieć pamiątkę i schować to pudełko głęboko do szafy. Chodzi o wybór i my go dajemy - zaznacza psycholożka.

Tego wyboru nie miała Paula Sowa, wolontariuszka fundacji "Tęczowy Kocyk" i patronka SPSK4 w Lublinie. Kobieta sama mierzyła się kilkukrotnie z utratą dziecka. Teraz wspiera innych rodziców w walce o ich prawa.

- Przeszłam przez kilka strat dzieci, co bardzo odbiło się na mnie psychicznie. Kiedy mnie to spotykało, nie mogłam liczyć na taką formę pożegnania - tłumaczy kobieta.

Pożegnanie, wspomnienie, żałoba, terapia

Nieoceniona w kryzysowej sytuacji jest rola instytucji, czyli szpitala i jego pracowników. - Rodzice mają prawo, np. żeby pochować dziecko, żeby go przytulić. To pomaga. To fizycznie pomaga oswoić się z myślą o stracie. Ja wtedy nie wiedziałam, że mogę to zrobić - mówi Sowa.

- Ubranie to tylko i aż wizerunek. To pozytywny oddźwięk emocjonalny. W takiej sytuacji niesiemy przede wszystkim pomoc psychologiczną, emocjonalną, ale i informacyjną - mówi dr Libera.

Kobieta po stracie ciąży ma prawo m.in. do opieki psychologicznej, rejestracji urodzenia dziecka w urzędzie stanu cywilnego i pochówku bez względu na tydzień zakończenia ciąży.

Matka ma prawo także do urlopu macierzyńskiego i zasiłku pogrzebowego.

Fundacja "Tęczowy Kocyk" współpracuje z 300 szpitalami i hospicjami w całej Polsce. Prowadzi także kampanie informacyjne.

Na Lubelszczyźnie oprócz SPSK4 to m.in. szpital przy al. Kraśnickiej w Lublinie, szpital papieski w Zamościu czy szpital w Białej Podlaskiej.

Fundację można wspomóc, m.in. przekazując materiały do szycia. Szczegóły na fundacjateczowykocyk.pl

"Tęczowy kocyk" przełamuje tabu. Posłuchaj:
"Tęczowy kocyk" pomaga rodzicom oswoić się ze stratą dziecka
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE