Nauczyciele się zapisują, seniorzy szczepią, medycy czekają [AUDIO]

2021-02-08 18:36
Nauczyciele się zapisują, seniorzy się szczepią, medycy nadal czekają [AUDIO]
Autor: Mateusz Kasiak Punkt szczepień przy ul. Radziwiłłowskiej 13 w Lublinie

W poniedziałek ruszyły zapisy na szczepienia nauczycieli i pracowników żłobków. Pierwsze szczepionki zostaną im podane 12 lutego. Tymczasem wciąż z przerwami trwają szczepienia medyków i seniorów.

Po kilkudniowej przerwie w dostawach szczepionki, do pracy wrócił m.in. największy punkt szczepień w regionie.

- Od dziś znów szczepimy w punkcie szpitala tymczasowego przy ul. Radziwiłłowskiej 13. Mimo złych warunków pogodowych, seniorzy licznie zgłaszają się na szczepienia i realizujemy je planowo - mówi nam Anna Guzowska, rzeczniczka szpitala klinicznego nr 1 w Lublinie.

- Jestem po szczepieniu. Nie bolało - mówi zaszczepiony lublinianin. - Słucham autorytetów, m.in. papieża. Choruję na cukrzycę, więc się chronię - dodaje seniorka.

Powodem zaplanowanej od 3 do 7 lutego przerwy były ograniczenia w dostępie szczepionki dla polskich pacjentów. W punkcie w Radziwiłłowskiej zaszczepiono już prawie 2500 seniorów.

Kłopoty w grupie "0"

W tym tygodniu ruszają szczepienia grupy 1c, czyli nauczycieli, tymczasem wielu z pracowników ochrony zdrowia nadal czeka na...pierwszą dawkę. - Nadal szczepimy drugą dawką osoby z grupy zero, natomiast w bardzo ograniczonym stopniu szczepimy osoby z tej grupy dawką pierwszą - tłumaczy Anna Guzowska.

Na pierwszą dawkę czeka też wielu pracowników największej lecznicy Lubelszczyzny.

- Wciąż na szczepienie czeka ok. pół tysiąca pracowników naszego szpitala - mówi nam Alina Pospischil, rzeczniczka szpitala klinicznego nr 4 w Lublinie. - Lista oczekujących jest jednak jeszcze dłuższa, bo do SPSK4, jako szpitala węzłowego, na szczepienie zapisane są osoby z innych podmiotów - dodaje. Łącznie to ok. 3 tys. oczekujących.

W poniedziałek z powodu wstrzymanych dostaw w szpitalu nie odbyły się też szczepienia dawką drugą. Placówka kolejną transzę powinna otrzymać w tym tygodniu. - Prawdopodobnie 9 lutego - informuje Pospischil.

Do tej pory tylko w SPSK4 zaszczepiono 3179 osób pierwszą dawką. 2760 z nich otrzymało drugą dawkę.

Gdzie będą szczepieni nauczyciele?

W najbliższy piątek ruszają szczepienia nauczycieli. Według zapowiedzi resortu zdrowia i rządu, punkty szczepień mają być zorganizowane wyłącznie w szpitalach węzłowych. - Kwestia szczepień tej grupy jest jeszcze ustalana. To prawdopodobnie będą szpitale węzłowe - wyjaśnia Anna Guzowska.

W pierwszej kolejności uprawnieni do szczepień będą pedagodzy nauczania stacjonarnego.

Do tej pory w Polsce wykonano prawie milion 700 tysięcy szczepień przeciw covid-19. Na Lubelszczyźnie takich szczepień wykonano natomiast 94 tysiące 500.

Nauczyciele się zapisują, seniorzy szczepią, medycy czekają. Posłuchaj więcej:
Ruszyły szczepienia w SPSK4 w Lublinie
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE