Uczelnie w Lublinie przygotowują się do wprowadzenia egzaminów i obron on-line

2020-04-22 11:55
 Uczelnie przygotowują się do wprowadzenia egzaminów i obron on-line
Autor: StockSnap, pixabay

Na jednym uniwersytecie w Lublinie w ubiegłym tygodniu miała miejsce pierwsza obrona rozprawy doktorskiej. Inne uczelnie także przygotowują się do tego, żeby wprowadzić egzaminy przez internet.

Katolicki Uniwersytet Lubelski


W sobotę (18 kwietnia) na uczelni odbyła się pierwsza w historii obrona rozprawy doktorskiej on-line. 

— Pierwsze obrony na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim już za nami. Jeżeli chodzi o zaplecze techniczne to wszystko zadziałało prawidłowo. W tej chwili mamy już to przetestowane. Nowe przepisy zezwalają na przeprowadzenie egzaminów i dyplomowanie on-line. Przygotowujemy się już do tego na nadchodzącą sesję. Uprawnienia tego typu egzaminów daje ustawa, ale wewnętrznie przygotowujemy też zarządzenie, które będzie gotowe do końca kwietnia. W tym zarządzeniu instrukcyjne opiszemy jak takie egzaminy mają wyglądać. Będziemy działać na jednej z platform elektronicznych, która daje możliwość przeprowadzania zdalnie tego typu wydarzeń. Wiemy na ten moment, że będą to też egzaminy rejestrowane z możliwością przejrzenia. Egzaminowany student siada przed laptopem i jest widoczny dla egzaminujących więc niewłaściwe zachowania będą możliwe do zweryfikowania. Przewidziane już są najbliższe dyplomy w maju na teologii to jeżeli chodzi o studia I i II stopnia. — mówi mówi Lidia Jaskuła rzecznik prasowy KUL.

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej 

Studenci mają obecnie prowadzone zajęcia w trybie zdalnym. Jednak jeszcze placówka nie ustaliła jak będą dokładnie wyglądać egzaminy.  

— Nasze decyzje w tym zakresie będą podejmowane na podstawie rekomendacji wydawanych przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.  — mówi Aneta Adamska rzecznik prasowy UMCS. 
 

Uniwersytet Medyczny


Przed przyszłymi lekarzami czeka duże wyzwanie, bo większość zajęć, będą musieli odrobić już stacjonarnie, a egzaminy będą możliwe dopiero wtedy, gdy studenci znowu będą mogli wejść na aulę.

— Ze względu na specyfikę uczelni medycznych, musimy czekać na unormowanie się sytuacji epidemiologicznej w kraju. Myślę, że niedługo pojawią się jakieś regulacje. Musimy zachować cierpliwość. — informuje mówi Włodzimierz Matysiak rzecznik prasowy UM.

Politechnika Lubelska

Na Politechnice w Lublinie trwają już prace nad obronami przez internet.

— Obecnie także kształcenie odbywa się w trybie zdalnym. W planach uczelni jest zorganizowanie obron prac inżynierskich, licencjackich i magisterskich przez internet. Teraz trwa organizacja i opracowywanie zasad dotyczących egzaminów semestralnych, które także mają zostać przeprowadzone zdalnie. — mówi Iwona Czajkowska-Deneka, rzecznik prasowy Politechniki Lubelskiej.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE