impezy

Trwa festiwal Re:tradycja - Jarmark Jagielloński 2023 w Lublinie. Sprawdź, których punktów programu nie można przegapić!

2023-08-18 15:34

Festiwal Re:tradycja – Jarmark Jagielloński to impreza, bez której sierpień w Lublinie jest niekompletny! Przejrzeliśmy, co czeka nas w tym roku, i z całego programu wybraliśmy te punkty, które według nas obowiązkowo trzeba zobaczyć. Koniecznie sprawdźcie, na co szczególnie warto się wybrać!

Spis treści

  1. 18 sierpnia, piątek
  2. 19 sierpnia, sobota
  3. 20 sierpnia, niedziela

Festiwal Re:tradycja – Jarmark Jagielloński odbędzie się 18-20 sierpnia na terenie Starego Miasta.

18 sierpnia, piątek

13.00–18.00, Stare Miasto | Jarmark Jagielloński – targi sztuki ludowej

Jarmark Jagielloński to jedna z ważnych części festiwalu Re:tradycja. Trwające 3 dni targi sztuki ludowej i tradycyjnego rzemiosła pozwolą nam poznać dziedzictwo wielu regionów Polski, ale także Litwy, Ukrainy, Słowacji czy Węgier. Rzemieślniczym tematem przewodnim będzie tradycyjna obróbka drewna. Na stoiskach znajdziemy więc drewnianą rzeźbę, zabawki, instrumenty, ale też malowane skrzynie, ozdobne pudełka, stołki, naczynia, łyżki i sita. Zapoznamy się także z osobami tworzącymi drzeworyty oraz stemple.

13.00–18.00, Błonia pod Zamkiem | Podwórko Re:tradycji – tradycyjne gry i zabawy

Podwórko Re:tradycji to przestrzeń, w której dorośli powrócą pamięcią do swojego dzieciństwa, a dzieci odkryją niesamowite bogactwo gier i zabaw tradycyjnych. 

W tym roku na Podwórku będzie królować drewno, a więc i patyki! Niepozorne kijki, przy odrobinie chęci i wyobraźni, mogą zamienić się w najlepsze zabawki dające nieograniczone możliwości tym, którzy wezmą je w dłonie. Kaja, Janusz i Gabriel Prusinowscy oraz Piotr Piszczatowski pokażą dawne tańce i zabawy z wykorzystaniem patyków. Leśna Baza NaTurka odkryje przed nami tajemnice przyrody, a także podpowie, jak zbudować prosty szałas czy przygotować łuk.

18.00–19.00, Warsztaty Kultury, Grodzka 5a, sala widowiskowa – II piętro 16+ | Warsztaty gry na talharpie | Prowadzący: Puuluup

Talharpa jest instrumentem smyczkowym popularnym na terenach Północnej Europy już od wczesnego średniowiecza. Do początku XX wieku grywano na niej na zachodnich wyspach Estonii. Marko i Ramo z zespołu Puuluup omówią historię talharpy, techniki gry oraz zaprezentują kilka tradycyjnych utworów wykonywanych z towarzyszeniem tego instrumentu. Nie zabraknie także współczesnych możliwości wykorzystania talharpy. Zespół będzie mieć ze sobą kilka dodatkowych instrumentów, na których będą mogli zagrać uczestnicy i uczestniczki zajęć. Zajęcia w języku polskim i angielskim.

Zapisy: przez formularz online, udział bezpłatny, liczba miejsc ograniczona. | ZAPISY OD 8 SIERPNIA 2023

19.30–21.00, Scena Festiwalu, Błonia pod Zamkiem | Koncert re:tradycja – specjalna produkcja Festiwalu

Piątkowy wieczór otworzy festiwalowa produkcja specjalna, czyli koncert re:tradcyja, który w tym roku wypełnią dźwięki pochodzące z tradycji polskiej części Polesia.

Podczas tegorocznego koncertu re:tradycja osoby organizatorskie postanowiły zaprezentować efekty pracy nad muzycznym dziedzictwem Polesia Zachodniego i przedstawić je w nowych, przygotowanych specjalnie na Festiwal odsłonach. Piątkowy wieczór festiwalowy wypełnią dźwięki Poleskiego Składu Smyczkowego oraz śpiew zespołu Polesie_PL. Prezentowana przez nich tradycja regionu spotka się z aranżacjami międzynarodowej sławy kompozytora Atanasa Valkova i improwizacjami śpiewaczymi Jagody Valkov.

21.00–23.30, Scena Festiwalu, Błonia pod Zamkiem | Potańcówka | Hajda Banda / Гайда Банда, Janusz Prusinowski Trio + Goście |

Scena potańcówkowa festiwalu to miejsce szczególne. Występują na niej kapele grające na żywo tradycyjną muzykę taneczną. Piątkowy wieczór wypełnią podlaskie i poleskie melodie grane przez zespół Hajda Banda / Гайда Банда, a także repertuar wykonywany przez Janusz Prusinowski Trio, które podczas festiwalu wystąpi z zaproszonymi gośćmi. Wiedząc, jak trudno pozostać obojętnym wobec energii, która płynie od muzyków w kierunku tancerzy, życzymy wszystkim udanej zabawy!

Potańcówkę poprowadzi Ewa Grochowska.

19 sierpnia, sobota

13.00–18.00, Stare Miasto | Jarmark Jagielloński – targi sztuki ludowej

13.00–18.00, Błonia pod Zamkiem | Podwórko Re:tradycji – tradycyjne gry i zabawy

14.00–15.30, Klasztor oo. Dominikanów, wejście od strony placu Dominikańskiego | Warsztaty estońskiego tańca labajalg | Prowadzący: Puuluup (EST)

Muzycy zespołu Puuluup przybliżą tradycję estońskiego tańca labajalg będącego odmianą walca. Ten XIX-wieczny taniec jest typowy dla repertuaru wykonywanego niegdyś na talharpie. Nie jest wymagający fizycznie i każdy może nauczyć się jego podstawowych elementów. Czy jednak będziemy w stanie doświadczyć jego płynności i odtworzyć gładkość ruchów, które charakteryzowały tancerzy w poprzednich stuleciach? Przekonamy się tego podczas zajęć!

Dla kogo: młodzież 16+ i dorośli

Zapisy: przez formularz online, liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń. | ZAPISY OD 8 SIERPNIA 2023

15.00–16.30 | Warsztaty wykonywania ozdób choinkowych, Warsztaty Kultury, Grodzka 7 | Prowadząca: Jagoda Nastała | 16+

Jagoda Nastała zajmuje się odtwarzaniem dawnych ozdób choinkowych. W czasie jej warsztatów wykonamy m.in. pawie oczka – barwne dekoracje, które miały zapewniać rodzinie szczęście i ochronę. Ozdoba ma formę wisiorka stworzonego z kolorowego kartonu i metalizowanych papierów. Druga dekoracja to zawieszka w kształcie rombu, do którego przymocowane będą trzy papierowe „kielichy” wypełnione frędzelkami z bibuły.

Dla kogo: dla młodzieży 16+ i dorosłych Zapisy: przez formularz online, liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń | ZAPISY OD 8 SIERPNIA 2023

16.00–17.00, Warsztaty Kultury, Grodzka 5a, sala widowiskowa – II piętro | Spektakl dla dzieci | „Rękawiczka” – baśń ukraińska | Teatr Echa | POL, UKR, PJM

Autorska wersja baśni z piosenkami i muzyką na żywo, łącząca plan aktorski oraz teatr cieni. Śnieg i lód pokryły las. Zwierzęta szukają przytulnego schronienia i odnajdują je w mięciutkiej rękawiczce. Czy okaże się ona wystarczająco duża, by pomieścić wszystkich gości? A chętnych nie brakuje – jest Myszka Piszczka i Zajączek Uszatek, i Żabka Rechotka, i Dzik Kwik, i Żbik Apsik, i Lisiczka Siostrzyczka, i Wilczek Milczek, a nawet Niedźwiedzica…

19.30–20.30 | Koncert | Puuluup (EST) | Scena Festiwalu, Błonia pod Zamkiem

Estońska grupa Puuluup zapozna nas z brzmieniem talharpy – tradycyjnego instrumentu kojarzonego niegdyś głównie ze szwedzką częścią społeczności wyspy Vormsi. Znana od średniowiecza talharpa cudem przetrwała do XX wieku, by od początku obecnego stulecia zacząć przyciągać coraz większe rzesze zainteresowanych jej oryginalnym dźwiękiem. Oryginalności zdecydowanie nie zabraknie też w czasie występu zespołu Puuluup, który choć bazuje na tradycyjnych instrumentach, to jednak znajduje dla nich zupełnie nowe i zaskakujące miejsce w swojej muzyce. Własne kompozycje, współczesne, satyryczne teksty, efekty elektroniczne oraz eksperymentalne techniki gry to tylko część z niespodzianek, którymi uraczą słuchaczy Ramo Teder i Marko Veisson.

21.00–22.30 | Koncert | Lolomis (FRA) | Scena Festiwalu, Błonia pod Zamkiem

Tworzona przez Lolomis fuzja różnorodnych dźwięków, języków i emocji nie pozwala przypisać ich do jednego gatunku muzycznego. Teksty śpiewane przez charyzmatyczną wokalistkę Romane Claudel-Ferragui są zapożyczane z tradycji wielu odległych od siebie krańców Europy. Natomiast fuzja dźwięków akustycznych i elektronicznych to zasługa harfistki Elodie Messmer, flecisty Stéliosa Lazarou oraz perkusisty Louisa Delignon. Ich muzyka tworzy tło dla opowiedzenia historii o miłości, życiu i śmierci oraz udowadnia, że czasami nie ma potrzeby stawiania granic dla własnej wyobraźni. Nowoczesne brzmienie oparte o tekstowe inspiracje tradycją, nasycenie, zamaszystość i tajemnica – to tylko kilka haseł, którymi można próbować opowiedzieć o tym, co czeka słuchaczy i słuchaczki. 

22.30–1.00 | Potańcówka | Orkiestra Jarmarku Jagiellońskiego, Cmolaskie Chłopoki, Kapela Batareja (POL) | Scena Festiwalu, Błonia pod Zamkiem

Scena potańcówkowa Festiwalu to miejsce szczególne. Występują na niej kapele grające na żywo tradycyjną muzykę taneczną. Sobotni wieczór otworzy występ Orkiestry Jarmarku Jagiellońskiego. Zaraz po niej usłyszymy Kapelę Cmolaskie Chłopoki oraz Kapelę Batareja. Dzięki tym składom wybierzemy się na wyprawę od Suwalszczyzny, przez Lubelszczyznę, po Podkarpacie.

Potańcówkę poprowadzi Ewa Grochowska.

Carnaval Sztukmistrzów w Lublinie - tłumy podziwiają wyczyny artystów.

20 sierpnia, niedziela

13.00–18.00, Stare Miasto | Jarmark Jagielloński – targi sztuki ludowej

13.00–18.00, Błonia pod Zamkiem | Podwórko Re:tradycji – tradycyjne gry i zabawy

10.00–11.30, Warsztaty Kultury, Grodzka 7, sala wystawowa – II piętro | Warsztaty budowania pająka krystalicznego | Prowadząca: Iwona Barecka | 16+

Ozdobne słomiane pająki, które wieszano niegdyś nad świątecznym stołem, mogą mieć różne formy. Iwona Barecka, pochodząca z Lubelszczyzny twórczyni ludowa, pokaże nam, jak wykonać tzw. pająka krystalicznego. Przy pomocy żytnich słomek wykonamy wielościany, które odpowiednio połączone, mogą tworzyć bardzo skomplikowane ozdoby.

Dla kogo: dla młodzieży 16+ i dorosłych

Zapisy: przez formularz online, liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń | ZAPISY OD 8 SIERPNIA 2023

12.00–13.00, Warsztaty Kultury, Grodzka 7 – patio POL | Spektakl dla dzieci „Popieluszka” | Występują: Paulina Karczewska, Kamila Papaj, Zbigniew Rusiłowicz, Marek Papaj | POL, PJM

Chyba wszyscy znamy baśń o Kopciuszku spisaną przez braci Grimm. Jednak niewiele osób wie, że istnieje również polska wersja tej historii, napisana z ogromnym kunsztem przez Janinę Porazińską.

I właśnie baśń „Popieluszka” z tomu „U złotego źródła” była dla inspiracją do stworzenia całkiem nowej, eksperymentalnej formy teatralnej. To widowisko zawierające elementy performansu, tradycyjnego opowiadania baśni, muzyki i tańca ludowego oraz teatru ożywionej formy.

Projekt „Popieluszka” odwołuje się do starej tradycji opowiadania baśni, kiedy to całe rodziny zbierały się razem przy świeczce i słuchały opowieści pełnych przygód, a każda z obecnych tam osób znajdowała w niej coś dla siebie. Historie pełne symboli i archetypów oferowały bogactwo znaczeń zarówno dla starszych, jak i dla najmłodszych członków rodu. Wspólne uczestnictwo w tym wydarzeniu pomagało tworzyć więź między pokoleniami i na bazie tożsamości społecznej budować tożsamość osobistą.

19.30–21.00 | Koncert | Odpoczno (POL) | Scena Festiwalu, Błonia pod Zamkiem

Zespół Odpoczno to kompilacja osób o różnych fascynacjach i bagażach doświadczeń muzycznych, wizjach oraz pomysłach na to, jak współczesnym językiem można mówić o tym, co tworzone było niegdyś na polskiej wsi. Tradycyjne melodie pochodzące z muzyki opoczyńskiej to silna baza, która jest następnie łączona z nowymi brzmieniami. Mozaika ta nie powstawała łatwo – jest wynikiem wielu eksperymentów i poszukiwania odpowiednich efektów, które stworzą spójną całość z rzetelnie eksplorowaną tradycją. Muzycy dali sobie czas na przeprowadzenie tych poszukiwań, stosowanie metody prób i błędów, poznawanie folkloru opoczyńskiego i otwieranie się na jego reinterpretację.

21.00–22.30 | Koncert | Balkan Taksim (ROU) | Scena Festiwalu, Błonia pod Zamkiem

Wśród ich inspiracji Balkan Taksim znajdują się utwory serbskie, macedońskie, bułgarskie, albańskie, tureckie czy arumuńskie. Utwory wykonywane przez Balkan Taksim niekiedy zachowują oryginalny tekst pieśni i część jej linii melodycznej, innym razem opierają się głównie na szorstkim brzmieniu tradycyjnych instrumentów. Podstawa ta jest następnie na nowo aranżowana, by w połączeniu z charakterystycznym śpiewem wokalisty pokazać nam fragment pełnego niuansów muzycznego pejzażu Bałkanów i sąsiadujących z nimi regionów.

Zobacz zdjęcia: Ostatni dzień Carnavalu Sztukmistrzów 2023 w Lublinie. Mamy dużo zdjęć!