Lubelskie: 200 policjantów poszukuje obiektu, który wleciał w Polską przestrzeń powietrzną [ZDJĘCIA]

i

Autor: PAP/Darek Delmanowicz

PILNE

Rosyjski chargé d'affaires wezwany do MSZ! Chodzi o naruszenie polskiej przestrzeni powietrznej

2023-12-29 20:49

Chargé d'affaires Federacji Rosyjskiej w piątkowy wieczór został wezwany do polskiego MSZ. Andriej Ordasz otrzymał od wiceministra spraw zagranicznych Władysława Teofila Bartoszewskiego notę w sprawie porannego naruszenia przestrzeni powietrznej w woj. lubelskim.

„Powiedziałem jasno panu chargé d’affaires, że ponowienie tego typu prób spotka się z ostrzejszą reakcją Rzeczypospolitej Polskiej, ponieważ jest to testowanie naszej efektywności i naszego podejścia do obrony. Zapewniam, że jesteśmy w stanie zareagować szybko i skutecznie, jeśli to się powtórzy. Przekazałem panu chargé d'affaires, aby przestali testować granice naszego państwa” – powiedział  na spotkaniu z mediami wiceminister spraw zagranicznych Władysław Teofil Bartoszewski.

Juliusz Sabak z Portalu Obronnego o rakiecie

Bartoszewski: „Mamy świetnie przygotowaną armię” 

Pytany o formę reakcji Polski na powtórzenie takiego incydentu powiedział, że jeśli rakieta „poleciałaby kawałek dalej w głąb terytorium Polski, to zostałaby zestrzelona”.

„Mamy świetnie przygotowaną armię, świetnych dowódców i świetnego ministra obrony narodowej i zrobimy wszystko, aby w roku 2024 bezpieczeństwo Polski zwiększyło się znacząco” – mówił wiceszef dyplomacji.

Przypomniał, że rosyjskie lotnictwo podejmuje podobne prowokacje wobec krajów bałtyckich i Finlandii. Dodał, że polska dyplomacja nie planuje w tej chwili jakichkolwiek dalszych działań. Bartoszewski powiedział, że władze RP mają wiedzę na temat tego, jakiego rodzaju pocisk rakietowy znalazł się w polskich granicach, ale nie będzie w tej sprawie przekazywał żadnych informacji, ponieważ mają one charakter tajny.

Oświadczenie Ministerstwa Spraw Zagranicznych

Po wystąpieniu Bartoszewskiego MSZ opublikował na swojej stronie krótkie oświadczenie.

„W godzinach wieczornych wiceminister spraw zagranicznych Władysław Teofil Bartoszewski wezwał chargé d’affaires Federacji Rosyjskiej Andrieja Ordasza i wręczył mu notę, w której Ministerstwo Spraw Zagranicznych domaga się wyjaśnienia incydentu z naruszeniem przestrzeni powietrznej Rzeczypospolitej Polskiej przez pocisk samosterujący i natychmiastowego zaprzestania tego typu działań” – głosi komunikat resortu dyplomacji.

Niezidentyfikowany obiekt powietrzny nad woj. lubelskim

W piątek przed godziną 11 Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych poinformowało, że w rano w przestrzeń powietrzną RP od strony granicy z Ukrainą wleciał niezidentyfikowany obiekt powietrzny, który od momentu przekroczenia granicy do miejsca zaniku sygnału obserwowany był przez środki radiolokacyjne. Dowódca Operacyjny RSZ uruchomił dostępne siły i środki.

„Wszystko wskazuje na to, że rosyjska rakieta wtargnęła w polską przestrzeń powietrzną, którą następnie opuściła. Mamy na to potwierdzenie radarowe narodowe i sojusznicze” – powiedział w piątek po naradzie w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego szef Sztabu Generalnego WP gen. Wiesław Kukuła.

W piątkowe późne popołudnie służby przeszukujące przygraniczne tereny w woj. lubelskim poinformowały o zakończeniu poszukiwań rakiety.

Lubelskie: 200 policjantów poszukuje obiektu, który wleciał w Polską przestrzeń powietrzną [ZDJĘCIA]