Przed ósmoklasistami wybór szkoły ponadpodstawowej. Za chwilę rusza rekrutacja

i

Autor: zdjęcie ilustracyjne pixabay/JESHOOTS-com

Przed ósmoklasistami wybór szkoły ponadpodstawowej. Za chwilę rusza rekrutacja

2022-05-13 11:26

Od poniedziałku uczniowie ósmych klas będą już mogli starać się o przyjęcie do szkół ponadpodstawowych. Właśnie wtedy startuje rekrutacja do liceów, techników i szkół branżowych. Na złożenie wniosku w szkole pierwszego wyboru ósmoklasiści mają czas do 24 czerwca.

- Na nowych uczniów czeka niemal 6,5 tys. miejsc w szkołach prowadzonych przez Miasto Lublin - mówi Joanna Stryczewska z lubelskiego ratusza. - Kandydaci liceów ogólnokształcących mają do wyboru oddziały z rozszerzeniami w zakresie przedmiotów humanistycznych, matematyczno-fizyczno-informatycznych, biologiczno-chemicznych i innych, w zależności od oferty przygotowanej przez szkołę. W tym roku po raz pierwszy młodzież będzie mogła wybrać w systemie rekrutacji zawód technika dekarstwa.

Pełny wykaz zawodów znajdziecie na stronie zawodowcy.lublin.eu.

Uczeń, który skończył podstawówkę może starać się o przyjęcie tylko do trzech szkół ponadpodstawowych, ale do dowolnej liczby klas w tych szkołach.

- Kandydaci do klasy międzynarodowej, klas dwujęzycznych i sportowych muszą przystąpić do sprawdzianu kompetencji językowych lub sprawdzianu sprawności fizycznej. Terminy sprawdzianów publikowane są na stronach poszczególnych szkół - dodaje Joanna Stryczewska. - Wybierając szkołę techniczną lub branżową, kandydat zobowiązany jest wykonać badania przydatności do zawodu - są one realizowane bezpłatnie, na podstawie wzoru skierowania udostępnionego przez Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy.

Wnioski o przyjęcie do szkoły będzie można wypełnić i złożyć od poniedziałku. Wystarczy wejść na stronę internetową edu.lublin.eu w zakładkę aplikacje dla rodziców.

Najważniejsze terminy:

  • od 16 maja do 24 czerwca (do godz. 15:00) - wybór preferencji i złożenie wniosku w szkole pierwszego wyboru
  • od 24 czerwca do 14 lipca (do godz. 15.00) - ewentualna zmiana preferencji
  • 22 lipca - publikacja list osób zakwalifikowanych do przyjęcia
  • 29 lipca - lista osób przyjętych
  • od 2 sierpnia do 31 sierpnia - rekrutacja uzupełniająca
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE