Rozlicz PIT w Lublinie

i

Autor: zdj. urząd miasta/lublin.eu Natalia Zapała

Hulajnogi, rowery, kamery i...samochód. Nagrody za rozliczenia w Lublinie

2022-05-12 16:56

W czwartek rozlosowano nagrody w miejskiej loterii Rozlicz PIT w Lublinie. Do kogoś powędrowały właśnie m.in. zegarki, smartfony i samochód.

- W tym roku rozlosowano 17 nagród rzeczowych o łącznej wartości ponad 94 tys. zł - mówiła Natalia Zapała, przedstawicielka firmy, której miasto zleciło zorganizowanie loterii.

Nagrodą główną jest samochód marki Suzuki Swift o wartości 67 tys. zł wraz z dodatkową nagrodą pieniężną w wysokości 7 444,00 zł brutto.

- Łącznie z podatkami, więc zwycięzcy nie muszą się o nic martwić - potwierdziła Zapała.

Z urny wyciągano kartoniki z numerami przydzielanymi osobom, które się zgłosiły. Nie wiadomo więc, kto nagrody wygrał. Losowanie można było jednak śledzić online.

Do tegorocznej edycji zgłosiło się 8 310 mieszkańców, w tym 635 osób, które rozliczało PIT w naszym mieście po raz pierwszy.  To mniej niż w poprzednich latach. 

- Wojna w Ukrainie powoduje dzisiaj, że ludzie mniej chętnie uczestniczą w takich akcjach. To ok. 13 proc. - mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina. - Liczymy, że zainteresowanie wróci. Także ci, którzy mieszkają w sąsiednich gminach będą rozliczali się u nas - dodaje.

Ratusz więc już zachęca do wzięcia udziału w kolejnej edycji loterii i rozliczeń w Lublinie. Jak dodaje prezydent, miastu też się to opłaca.

- I nie ma w tym nic złego. Tak robi wiele innych miast w różnych formach. Mieszkańcy mogą mieszkać, gdzie chcą, ale pracują w Lublinie albo korzystają z naszych usług, korzystają z komunikacji miejskiej, kultury, sportu i z czegoś trzeba to finansować - tłumaczy.

Akcja zachęcania do rozliczeń w Lublinie rozpoczęła się w 2019 roku. Tegoroczna edycja była czwartą okazją do wygrania nagród.

W 2021 roku statystycznie od jednej osoby płacącej podatek w mieście, do kasy wpłynęło średnio około 2,5 tys. złotych.

Środki te są przeznaczane m.in. na miejskie inwestycje, oświatę czy kulturę.