Pomogą walczyć z chorobą przez odżywianie. Ogólnopolski program dla szpitali [AUDIO]

i

Autor: materiały prasowe

Pomogą walczyć z chorobą przez odżywianie. Ogólnopolski program dla szpitali [AUDIO]

2021-01-22 20:24

Lubelskie szpitale mają szansę na poprawę żywienia klinicznego. Mimo epidemii, rusza druga edycja projektu "Leczenie przez żywienie".

Do ogólnopolskiego programu "Dobrej Praktyki Żywienia Klinicznego" mogą zapisać się bezpłatnie placówki wszystkich typów.

Inicjatywa programu ma na celu upowszechnić w szpitalach dobre praktyki żywienia klinicznego i dać szansę pacjentom na poprawę stanu odżywienia podczas walki z chorobą.

To ważne, bo w wielu szpitalach metoda ta nadal nie jest realizowana. - 30 proc. pacjentów trafia do szpitali niedożywiona. Ich stan nie poprawia się podczas leczenia, bo placówki nie są mimo posiadanych instrumentów nie wcielają w życie odpowiednich procedur - mówi nam dr hab. n. med. Przemysław Matras ze szpitala klinicznego nr 4 w Lublinie i ekspert Polskiego Towarzystwa Żywienia Klinicznego.

- Są szpitale, w których to działa. Chcemy te placówki nagrodzić, ale też zmobilizować te, gdzie nie do końca to się udaje - dodaje prof. Matras.

Według najnowszych badań, mieszkańcy naszego regionu nie wiedzą, czym jest żywienie kliniczne. Mylą je z jedzeniem szpitalnym lub z dietą. Co więcej, niską świadomość na ten temat mają także lekarze. Tymczasem żywienie kliniczne jest metodą, która przyspiesza leczenie.

- Podstawą każdej terapii jest odżywianie pacjenta. To nasz obowiązek. Odżywianie kliniczne składa się z odżywiania doustnego, dojelitowego i pozajelitowego - tłumaczy ekspert.

Zgłoszenia do programu Polskie Towarzystwo Żywienia Pozajelitowego, Dojelitowego i Metabolizmu (POLSPEN) przyjmowane są do 28 lutego 2021 roku. Do tej pory chęć udziału wyraziło 15 lecznic.

Formularze dostępne są na stronie leczenieprzezzywienie.org

Jednym z laureatów poprzedniej edycji został Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Lublinie.

- Żywienie kliniczne nie jest garkuchnią - mówi nam prof. Przemysław Matras
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE