Polski lek na covid-19: W Lublinie ruszyły badania kliniczne [AUDIO, ROZMOWA]

2021-01-18 19:40
Polski lek na covid-19: W Lublinie ruszyły badania kliniczne [AUDIO, ROZMOWA]
Autor: zdj. ilustracyjne/Biomed Lublin

W szpitalu klinicznym nr 1 w Lublinie rozpoczęły się badania kliniczne nad polskim lekiem na covid-19. Preparat wytwarzany z osocza ozdrowieńców podano do tej pory kilkunastu pacjentom.

Jedna czwarta chorych dostała placebo, pozostali lek. - Tak naprawdę efekty terapii będziemy więc mogli ocenić po zakończeniu tego etapu badania, ale jak na razie nie widzimy działań niepożądanych - mówi prof. dr hab. n. med. Krzysztof Tomasiewicz, szef projektu i kierownik kliniki chorób zakaźnych SPSK1 w Lublinie.

Rekrutacja pacjentów może potrwać jeszcze przez dwa-trzy miesiące. - Chcielibyśmy ją zakończyć pod koniec marca. Wszystko zależy od rozwoju epidemii. Na razie trafiają do nas pacjenci w stanie ciężkim - dodaje prof. Tomasiewicz.

Lek podawany jest natomiast pacjentom z zapaleniem płuc, z pogarszającą się funkcją oddechową, ale jeszcze nie mechanicznie wentylowanym.

Docelowo w testach udział weźmie minimum 480 chorych na covid-19.

Lubelska klinika współpracować będzie z pięcioma innymi ośrodkami. Trwa kontraktowanie ze szpitalami z Białegostoku, z Bytomia, z Bydgoszczy, z Warszawy i z Łańcuta. - Z kilkoma placówkami rozmowy są bardzo zaawansowane. W części z nich na dniach powinniśmy zacząć rekrutować pacjentów - wyjaśnia prof. Tomasiewicz.

Po potwierdzeniu skuteczności leku w badaniach klinicznych, będzie dostępny na szeroką skalę.

Producentem leku jest firma Biomed Lublin. Powstał ze 180 litrów wyizolowanego osocza krwi ozdrowieńców - zawierającego przeciwciała koronawirusa (immunoglobuliny).

Lek może być uzupełnieniem szczepionki. Sam nią nie jest. Szczegóły w rozmowie Mateusza Kasiaka z prof. Krzysztofem Tomasiewiczem. Posłuchaj:
Ruszyły szczepienia w SPSK4 w Lublinie
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE