Pierwsze w Polsce operacje zaćmy w 3D wykonali lubelscy okuliści [WIDEO]

2020-09-12 14:45
Pierwsze w Polsce operacje zaćmy w 3D wykonali lubelscy okuliści [WIDEO]
Autor: zdjęcie nadesłane, prof. Robert Rejdak

Pionierskie na skalę Polski, a nawet Europy zabiegi zaćmy z wykorzystaniem technologii 3D wykonują lubelscy okuliści. Wcześniej wykorzystywali system 3D dedykowany do operacji na siatkówce oka. W czwartek po raz pierwszy w Europie, właśnie u nas w Lublinie, zastosowano system 3D dedykowany do chirurgii zaćmy.

- Do tej pory ten aparat wykorzystywany był tylko w Stanach Zjednoczonych - mówi prof. Robert Rejdak, kierownik Kliniki Okulistyki Ogólnej SPSK1 w Lublinie. - Jest to nowa technologia, która przede wszystkim służy operacjom zaćmy. Pozwala na wykonanie bardzo precyzyjnych manewrów z wielką dokładnością, w dużym powiększeniu. Aparat ten jako pierwszy w Europie trafił do Lublina.

Systemy 3D wykorzystywane są w okulistyce już od kilku lat. Na początku w ten sposób operowano siatkówkę.

- Z tą technologią mam kontakt już od kilku lat - dodaje prof.Rejdak. - Uczę również lekarzy z całego świata w Lugano w Szwajcarii wykorzystywać tą technologię w chirurgii oka. W tej metodzie nie chodzi o szybkość, a o precyzję i zwiększone bezpieczeństwo zabiegu, ale także wiele nowych możliwości.

Okuliści z Lublina operują zaćmę w technice 3D

Taki sprzęt można stosować nie tylko do operacji zaćmy, ale również do chirurgii zabiegów rekonstrukcyjnych, czy przeciwjaskrowych, ale także operacji u dzieci.

- Dzięki niemu możemy bardziej wydajnie szkolić naszych młodych lekarzy - mówi prof. Rejdak. - Obserwuje się pole operacyjne na bardzo dużym ekranie w 3D, w specjalnych okularach. Kilka osób w tym samym momencie widzi dokładnie to samo co chirurg, który wykonuje zabieg.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE