Niebezpieczny incydent z samolotem wojskowym. Dowództwo wydało komunikat

i

Autor: East News: MICHAL ADAMOWSKI/REPORTER

wiadomości

Niebezpieczny incydent z samolotem wojskowym. Dowództwo wydało komunikat

2023-12-06 19:27

Podczas lotu szkolnego samolotem M-346 "Bielik" we wtorek doszło do niekontrolowanego oddzielenia się owiewki; pilot bezpiecznie wylądował. Do czasu wyjaśnienia okoliczności i przyczyn zdarzenia loty na samolotach M-346 zostały wstrzymane – podało w środę Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych.

Wydział działań komunikacyjnych dowództwa przekazał, że nad terenem powiatu łukowskiego, we wtorek, 5 grudnia, w godzinach przedpołudniowych, doszło do zdarzenia lotniczego z udziałem samolotu M-346 z 41. Bazy Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie.

Podczas wykonywania lotu szkolnego doszło do niekontrolowanego oddzielenia się owiewki. Pilot bezpiecznie wylądował na lotnisku 41. Bazy Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie.

Wojsko zaznacza, że zdolność pilota do szybkiego podejmowania decyzji, umiejętności pilotażowe oraz opanowanie i koncentracja w sytuacji kryzysowej okazały się kluczowe.

– Asysty w sytuacji kryzysowej udzielił pilot lecący w formacji, który koordynował służby ruchu lotniczego, prowadząc korespondencję radiową oraz wizualnie zweryfikował uszkodzenie samolotu i prawidłową konfigurację do lądowania – podało DGRSZ.

Dowództwo podkreśla, że wojskowi piloci są przygotowani, aby radzić sobie z różnymi sytuacjami, a ich umiejętności są poddawane regularnym treningom w przypadku wystąpienia sytuacji awaryjnej w locie, aby utrzymać wysoki poziom wyszkolenia, także w warunkach ekstremalnych.

Zgodnie z obowiązującymi w takich przypadkach procedurami okoliczności i przyczyny zdarzenia wyjaśnia Komisja Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego. Do czasu wyjaśnienia okoliczności i przyczyn zdarzenia loty na samolotach M-346 zostały wstrzymane.

M-346 pojawiły się w Siłach Powietrznych RP w 2016 roku, jako następcy samolotu szkolnego TS-11 "Iskra". Maszyny wykorzystywane są do zaawansowanego szkolenia lotniczego.

Dostałbyś się do wojska? Rozwiąż QUIZ z wiedzy niezbędnej zawodowemu żołnierzowi

Pytanie 1 z 13
Najdłuższą lądową linię graniczną Polska posiada z:
Pobili ochroniarza, bo zwrócił im uwagę. Policja pokazała drastyczne wideo