papież

i

Autor: pixabay zdjęcie ilustracyjne

rocznica śmierci Jana Pawła II

Marsz Papieski 2023. W tych miastach wierni wyjdą na ulice

2023-04-01 7:36

Intencją tego marszu jest zabranie Jana Pawła II z przestrzeni politycznych rozgrywek. Nasz marsz jest inicjatywą oddolną i apolityczną. Zaproszony jest każdy i każdy ten marsz tworzy — mówili na konferencji prasowej organizatorzy Narodowego Marszu Papieskiego. Już teraz wiadomo, że wydarzenie cieszy się dużym zainteresowaniem i wiele miast postanowiło zorganizować pochód u siebie. Gdzie dokładnie?

2 kwietnia w całej Polsce organizowane są tzw. Marsze Papieskie. Mają one na celu uczcić pamięć o zmarłym 18 lat temu papieżu. Organizatorzy tego dnia zapraszają wszystkich, którzy chcą pokazać swoje przywiązanie do Jana Pawła II, a także to tradycyjnych wartości. Tego dnia w wielu miejscach w kraju odbędą się nie tylko marsze, ale także i modlitwy w intencji zmarłego papieża Polaka.

Papieski Marsz Wdzięczności w Lublinie

Wydarzenie organizuje m.in. Region Środkowo-Wschodni NSZZ „Solidarność” razem z Archidiecezją Lubelską i przedstawicielami samorządu i państwa. Marsz ma stanowić formę wdzięczności za życie i nauczanie polskiego papieża.

Organizatorzy zachęcają, by chętni do uczestniczenia w marszu zabrali ze sobą palmy, flagi i chorągiewki papieskie.

Wydarzenie rozpocznie się 2 kwietnia o godz. 14 zbiórką przy Krzyżu Papieskim (ul. Jana Pawła II, parafia św. Rodziny w Lublinie). Następnie uczestnicy przejdą ulicami: Jana Pawła II, Filaretów, Głęboką, Sowińskiego, Radziszewskiego, Łopacińskiego i dotrą do kościoła akademickiego KUL.

Pierwszy Częstochowski Marsz Papieski i nie tylko

W woj. śląskim 2 kwietnia planowane jest wiele wydarzeń. Akcja Katolicka Archidiecezji Częstochowskiej oraz inicjatywa „Broń Królowej” organizują Pierwszy Częstochowski Marsz Papieski. Wydarzenie rozpoczyna się o godz. 18.00 przed pomnikiem św. Jana Pawła II na placu Daszyńskiego. Tego dnia planowana jest także msza oraz Apel Jasnogórski. Organizatorzy tego dnia powinni zabrać ze sobą różaniec, zdjęcia Papieża Jana Pawła II, flagi biało-czerwone, flagi papieskie, maryjne, symbole i flagi „Solidarności” oraz emblematy, logotypy przynależności do organizacji Kościoła katolickiego.

Tego samego dnia na Placu Papieskim w Sosnowcu odbędzie się spotkanie modlitewne diecezji sosnowieckiej pod hasłem "Na zawsze w naszych sercach...".

Marsz Papieski w wielu miastach Polski!

W Białymstoku organizatorami marszu są NSZZ Solidarność Region Podlaski oraz Klub Więzionych Internowanych Represjonowanych. W niedzielę 2 kwietnia 2023 r. Marsz Papieski rozpocznie się pod pomnikiem Ojca Świętego. Następnie uczestnicy przejdą Rynkiem Kościuszki i ul. Lipową do kościoła pw. św. Rocha. Więcej na ten temat znajdziecie tutaj

We Wrocławiu wydarzenie rozpocznie się o godzinie 12:00 od mszy w intencji uczestników Marszu w Bazylice św. Elżbiety. Następnie, ok. godziny 13:00 uczestnicy wyruszą spod Bazyliki w kierunku Katedry pw. św. Jana Chrzciciela.

W Szczecinie całość ma się rozpocząć mszą o godzinie 15 w Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa (pl. Zwycięstwa). O 16:30 wierni przejdą ulicami Szczecina na Jasne Błonia (pod pomnik Jana Pawła II). Organizatorzy zachęcają do zabrania ze sobą portrety z papieża Polaka oraz znicze.

Gdańsk zaprasza do udziału w radosnym Marszu wdzięczności za życie i pontyfikat św. Jana Pawła II. Całość rozpocznie się o godz. 15.00 od koronki do Bożego Miłosierdzia w Bazylice Mariackiej. Następnie ulicami miasta przejdzie marsz z relikwiami św. Jana Pawła II, a całość zakończy się spotkaniem modlitewnym przy pomniku Trzech Krzyży. Organizatorzy zachęcają, aby tego dnia dołączyć do ubrań żółto-białe elementy.

W Niedzielę Palmową ma także odbyć się w Warszawie Narodowy Marsz Papieski. Wyruszy o godz. 11 z Ronda im. Romana Dmowskiego, a następnie przejdzie ulicą Marszałkowską, Królewską, przez plac Piłsudskiego, pod bazylikę archikatedralną św. Jana Chrzciciela przy ul. Świętojańskiej, gdzie o godz. 12.30 odbędzie się msza św.

W Suwałkach tego dnia odbędzie się „Anioł Pański ze św. Janem Pawłem II”. Mieszkańcy spotkają się na tym wydarzeniu pod pomnikiem św. Jana Pawła przy kościele pw. św. Aleksandra. Uczestnicy wspólnie odśpiewają „Barkę”, ale także  i pomodlą się modlitwą „Anioł Pański”.

W Łodzi wszyscy zainteresowani udziałem zbiorą się 2 kwietnia, o godz. 15, przy pomniku św. Faustyny na Placu Niepodległości. Wydarzenie ma przede wszystkim charakter religijny, dlatego też o tej samej godzinie rozpocznie się Koronka do Miłosierdzia Bożego w kościele św. Faustyny – patronki Łodzi. Następnie pochód ruszy ulicą Piotrkowska w kierunku pomnika św. Jana Pawła II.

Biały Marsz Papieski w Krakowie

Tego dnia nie mogło zabraknąć wydarzenia w rodzinnej miejscowości Karola Wojtyły.

– Idziemy tą samą trasą, którą szedł Biały Marsz zorganizowany w Krakowie w maju 1981 r. po zamachu na Jana  Pawła II – wyjaśniają organizatorzy.

Marsz ruszy o godz. 13.30 spod kamienia Jana Pawła II na Błoniach Krakowskich w stronę Rynku Głównego w stronę Bazyliki Mariackiej, gdzie będzie odprawiona msza. W trakcie pochodu będzie odmawiany różaniec, a z głośników będzie można usłyszeć homilie papieża. W komitecie honorowym marszu znalazły się takie osoby, jak np. dr Wanda Półtawska.

Niedaleko Krakowa, czyli w Tarnowie odbędzie się także „Marsz w obronie dziedzictwa św. Jana Pawła II” pod hasłem „JESTEŚMY MU TO WINNI!”. Organizatorzy zwracają uwagę, że w ostatnim czasie postać papieża Polaka stanowi przedmiot krytyki, hejtu oraz licznych zarzutów, które są nierzadko oparte na niewiarygodnych przesłankach. Marsz rozpocznie się o godzinie 13:00 na Placu Sobieskiego.

Marsz Papieski w Poznaniu odwołany

Na liście miast, w którym miał się odbyć marsz ku pamięci papieża Polaka, był także Poznań. Rozpoczynałby się o godz. 20 na pl. Mickiewicza pod Pomnikiem Poznańskiego Czerwca.

W środę (29 marca) „Gazeta Wyborcza” poinformowała, że marsz papieski w Poznaniu jednak się nie odbędzie. Szczegóły znajdziecie tutaj

Zmiana jest spowodowana chęcią uczestnictwa większości Polaków w Narodowym Marszu Papieskim w Warszawie. 2 kwietnia w Poznaniu odbędzie się tylko czuwanie modlitewne pod krzyżem papieskim na Łęgach Dębińskich o godzinie 15:00.