Badania UMlub

i

Autor: zdj. ilustracyjne/UMlub

Mało testów, maseczek czy gogli. Jakie są doświadczenia pracowników szpitali w czasie pandemii? [AUDIO]

2020-07-21 15:47

Badają poziom stresu, zaopatrzenie w gogle, kombinezony i maseczki czy dostęp do testów. Uniwersytet Medyczny w Lublinie porówna doświadczenia pracowników ochrony zdrowia związane z pandemią koronawirusa.

Anonimowe badania kierowane są zarówno do lekarzy czy pielęgniarek, jak i personelu niemedycznego z Polski i zagranicy. - Chcemy porównać doświadczenia związane z walką z COVID-19, także z zaostrzeniami wynikającymi z pandemii. Chcemy poznać doświadczenia i trudności z jakimi mierzyli i mierzą się lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni, pracownicy sanitarni, salowe, obsługa techniczna - mówi Radiu Eska dr Urszula Łopuszańska z Zakładu Psychologii Stosowanej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Chcemy porównać doświadczenia, aby wyjść z tej pandemii mądrzejszymi na przyszłość.

Pierwsze ankiety z polskich szpitali pokazują dosyć spójny obraz. - Mimo poprawy sytuacji, pracownicy nadal narzekają na brak wykwalifikowanych środków ochrony osobistej. Wskazują na brak testów - i pracowników, i pacjentów, którzy np. zgłaszają się na zabiegi planowe - dodaje dr Łopuszańska.

Epidemia wpłynęła też pozytywnie na pewne obszary pracy placówek medycznych. - Według pracowników SOR, pacjenci wreszcie zaczęli zgłaszać się z konkretnymi dolegliwościami. W placówkach medycznych zwraca się większą uwagę na higienę osobistą - wyjaśnia nasza rozmówczyni.

Badania prowadzone są także wśród pracowników szpitali m.in. w USA, w Kanadzie czy w Ukrainie.

Pracownicy, chcący wziąć udział w badaniu, proszeni są o wypełnienie anonimowej ankiety "Doświadczenia pracowników ochrony zdrowia w związku z pandemią COVID-19"

- Mamy szczątkowe wyniki ankiet - mówi dr Urszula Łopuszańska z UMlub
Sztuczna kość - wynalazek przyszłości stał się teraźniejszością