Zdjęcie ilustracyjne

i

Autor: Canva / logo UNICEF

Lublin dostanie od UNICEF 25 mln zł na pomoc dzieciom z Ukrainy

2022-06-21 14:13

Inicjatywa UNICEF-u, daje szansę na lepszą aklimatyzację i zminimalizowanie traumy spowodowanej wojną. Organizacja przekaże Lublinowi 25 mln zł na wsparcie przebywających w mieście ukraińskich dzieci. Porozumienie w tej sprawie podpisali w poniedziałek prezydent Lublina Krzysztof Żuk i koordynator UNICEF-u ds. sytuacji kryzysowych na rzecz uchodźców w Polsce Rashed Mustafa Sarwar.

Lublin otrzyma wsparcie od UNICEF

Prezydent Lublina poinformował, że UNICEF przekaże miastu 25 mln zł na działania kulturalno-edukacyjne dla najmłodszych obywateli Ukrainy, którzy w Lublinie znaleźli schronienie przed wojną. Inicjatywa UNICEF-u, wskazał Żuk, daje szansę na lepszą aklimatyzację i zminimalizowanie traumy spowodowanej wojną.

"Doposażenie lokali, szkół, świetlic w narzędzia potrzebne do nauki, organizacja wsparcia psychologicznego w rodzimym języku i wypoczynku wakacyjnego to działania, które z pomocą UNICEF-u zrealizuje miasto" – wymienił Żuk.

Wyraził wiarę, że podjęta współpraca i uzyskana pomoc finansowa pozwoli na wyrównanie szans w rozwoju ukraińskich dzieci. Koordynator UNICEF-u stwierdził, że celem współpracy jest wsparcie władz Lublina w działaniach, które pozwolą stworzyć uchodźcom poczucie bezpieczeństwa niezbędne do funkcjonowania w nowym otoczeniu. Ratusz przekazał, że szczegółowy zakres pomocy i dokładną wartość wsparcia rzeczowego i finansowego określi dodatkowy dokument. 

Express Biedrzyckiej - gen. Tomasz Drewniak: Rosja będzie walcować Ukrainę w nieskończoność

 Pomoc dla dzieci z Ukrainy - edukacja i integracja

 W ramach współpracy miasta i UNICEF-u powstaną Miejsca Aktywności Lokalnej, w których prowadzone będą warsztaty, spotkania i sesje psychoedukacyjne dotyczące umiejętności rodzicielskich, komunikacyjnych, adaptacji kulturowej dla matek i opiekunów ukraińskich dzieci.

w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie zatrudnienie znajdą osoby, które będą pomagać obywatelom Ukrainy, w tym dzieciom z rodzin uchodźców. Ponadto dzieci, młodzież i ich rodziny uzyskają wsparcie psychologów, a dla dzieci ukraińskich zaplanowano kolonie letnie.

Kolejnym elementem współpracy wskazanym przez miasto jest wsparcie edukacji, m.in. przez zakup podręczników i pomocy naukowych dla uczniów z Ukrainy, uzupełnienie wyposażenia sportowego, sprzętu komputerowego oraz zatrudnienie w szkołach asystentów międzykulturowych wspierających ukraińskich i polskich uczniów i ich rodziców.

Straż Graniczna przekazała w poniedziałek, że od 24 lutego funkcjonariusze odprawili w przejściach granicznych na kierunku z Ukrainy do Polski przyjechało 4,190 mln osób.