Zdjęcie ilustracyjne

i

Autor: Canva

Burze na Lubelszczyźnie. Ponad 30 interwencji po wczorajszych wichurach

2022-06-21 12:50

Jak poinformował Dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Wojewódzkiego PSP w Lublinie. Z powodu burz, które w poniedziałek po południu przeszły przez region strażacy interweniowali 37 razy. Większość interwencji dotyczyła usuwania połamanych gałęzi i drzew. Gdzie burze wyrządziły najwięcej zniszczeń dowiecie się z artykułu.

Wiele interwencji strażaków w związku z burzami

Trzydzieści siedem razy wyjeżdżali strażacy do usuwania skutków burz, które w poniedziałkowe popołudnie przeszły przez region. Większość interwencji dotyczyła usuwania połamanych gałęzi i drzew.

Dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Wojewódzkiego PSP w Lublinie poinformował PAP, że z powodu burz, które w poniedziałek po południu przeszły przez region strażacy interweniowali 37 razy.

Większość interwencji dotyczyła usuwania połamanych gałęzi i drzew (26 interwencji), w większości w powiatach lubartowskim, włodawski, parczewskim, puławskim, łęczyńskim, łukowskim i opolskim.

Strażacy zabezpieczali także uszkodzone dachy na budynkach mieszkalnych (6) w powiatach parczewskim (2), lubartowskim (2), lubelskim (1) i bialskim (1) oraz jeden uszkodzony dach na budynku gospodarczym w powiecie parczewskim.

Dyżurny przekazał, że strażacy byli także wzywani do usuwania skutków dwóch podtopień w powiatach parczewskim i bialskim oraz zerwanych linii energetycznych w powiatach lubartowskim i parczewskim.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w poniedziałek dla całego województwa lubelskiego ostrzeżenie drugiego stopnia przed burzami, którym miejscami będą towarzyszyć bardzo silne opady deszczu od 25 mm do 35 mm, porywy wiatru do 100 km/h i grad.

Alert obowiązuje od godz. 14 w poniedziałek do godz. 3 we wtorek.

"Najbardziej intensywne zjawiska wystąpią w godzinach wieczornych" - informował IMGW. Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska synoptycy ocenili na ok. 80 proc