Lubelscy pacjenci rezygnują ze szczepień Astrą Zenecą [AUDIO]

i

Autor: Mateusz Kasiak

Lubelscy pacjenci rezygnują ze szczepień Astrą Zenecą. Zapowiedź rejestracji nowych grup [AUDIO]

2021-03-18 13:33

Zamieszanie wokół szczepionki producenta Astra Zeneca nie służy akcji szczepień m.in. w największym szpitalu województwa lubelskiego. Jak informuje nas rzeczniczka szpitala klinicznego nr 4 tylko wczoraj na szczepienia nie zgłosiło się aż 50 proc. zarejestrowanych studentów Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Medycy nie chcą szczepić się szczepionką AstraZeneca

- W tym tygodniu nie uda się zrealizować planu zaszczepienia ok. 600 studentów kierunków lekarskich. Na przykład wczorajsza lista obejmowała 240 osób, z których nie zgłosiła się prawie połowa - tłumaczy Alina Pospischil, rzeczniczka SPSK4 w Lublinie.

Część osób zrezygnowała z powodów zdrowotnych. - Jednak główną przyczyną są prawdopodobnie obawy związane z zawieszeniem szczepień tym preparatem w kilku innych krajach - dodaje Pospischil.

Placówka zapewnia, że żadna dawka się nie zmarnuje. Szczepionki mają długi termin ważności. Zostaną wykorzystane przy kolejnych szczepieniach.

Szpital cały czas szczepi seniorów i pacjentów chorych przewlekle. Otrzymują oni szczepionkę firmy Pfizer. Szczepienia przebiegają bez kłopotów.

- Na ten cel otrzymujemy łącznie 60 dawek szczepionki Pfizer tygodniowo - 30 pierwszych i 30 drugich dawek. Drugą dawką szczepimy też grupę zero. W środę rozpoczęliśmy szczepienia osób z grupy 1B, czyli przewlekle chorych. W tym tygodniu jest to 36 pacjentów dializowanych. W późniejszych terminach szczepionkę Pfizer otrzymają również pacjenci onkologiczni - wyjaśnia rzeczniczka SPSK4.

Mniejsze zainteresowanie szczepieniami Astrą widoczne jest także w szpitalu klinicznym nr 1 w Lublinie. Wątpliwości zgłasza nawet 30 procent przedstawicieli grupy zero, zapisanych w rejestracji uzupełniającej.

- W tej chwili szczepimy tym preparatem grupę zero. Zgłaszają oni wątpliwości. Dotyczą one ok. 20-30 proc. zapisanych - mówi nam Anna Guzowska, rzeczniczka szpitala klinicznego nr 1 w Lublinie.

Szczepionkę Astry w punkcie placówki dostało też ponad 1000 nauczycieli. W tej chwili czekają oni na drugą dawkę.

Szpital przy Staszica szczepi cały czas seniorów. Dostają oni preparaty firm Moderna i Pfizer. Akcja przebiega bez zakłóceń.

Mniejsze zainteresowanie szczepieniami Astrą widoczne w całym kraju

Zdaniem Michała Dworczyka, szefa kancelarii premiera, to konsekwencja zawieszenia szczepień preparatem koncernu w następnych państwach europejskich. Minister dodał, że w tej sytuacji możliwe jest przyspieszenie rejestracji kolejnych roczników.

- 22 marca rozpoczniemy rejestrację dla seniorów w wieku 66 i 65 lat. Jeżeli byłoby dużo wolnych terminów, otworzymy nowe nabory - mówił Dworczyk.

Szczepienia preparatem firmy Astra Zeneca rekomendowane są przez Światową Organizację Zdrowia, która przypomina, że chronią one przed śmiercią z powodu COVID-19 i ciężkim przebiegiem choroby.

Także szefowa Europejskiej Agencji Leków (EMA) Emer Cooke poinformowała, że obecnie nic nie wskazuje na to, aby szczepienia preparatem spowodowały zakrzepy krwi.

Rocznica COVID-19. Co zapamiętali mieszkańcy Lublina?
Pacjenci nie zgłaszają się na szczepienia AstraZenecą. Szczegóły w materiale Mateusza Kasiaka:
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE