Do pacjentów chorych na COVID-19 w Lublinie wyjadą nowe karetki

i

Autor: zdjęcie nadesłane, Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego, fot. Piotr Wójcik

Do pacjentów chorych na COVID-19 w Lublinie wyjadą nowe karetki

2021-03-17 14:56

Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe w Lublinie ma trzy nowe ambulanse. Pojazdy są w pełni wyposażone w najnowszy sprzęt i będą służyły do transportu i pomocy chorym na COVID-19. Zespoły będą stacjonować przy Podstacji Śródmieście, czyli mieszczącej się przy ul. Spadochroniarzy 8 w Lublinie.

- Przyszedł już czas żeby je wymienić, aby uniknąć napraw, wymian eksploatacyjnych - mówi Zdzisław Kulesza, dyrektor pogotowia ratunkowego w Lublinie. - Po prostu będą na pewno mniej zawodne, niż te które do tej pory mieliśmy. Staramy się żeby nasz tabor wymieniać nie rzadziej niż co pięć lat. W związku z tym, jeżeli nasze ambulanse dochodzą już do tego wieku, planujemy zakup kolejnych. Jeszcze w tym roku planujemy kupić pięć ambulansów.

Aktualnie pogotowie ratunkowe w Lublinie wykonuje kilkanaście wyjazdów na dobę do chorych na COVID-19. Do tego celu dedykowane są cztery karetki, teraz trzy z nich będą nowe.

- Najważniejszym urządzeniem jakie posiadają jest respirator - mówi Paweł Krasowicz, ratownik medyczny odpowiedzialny za karetki covidowe. - Pacjenci covidowi, których będziemy wozić tymi karetkami i jeżeli potrzebują oddechu zastępczego wymają bardzo specjalistycznego sprzętu w postaci takiego respiratora. W tej chwili będziemy mieli wszystkie karetki do przewozu pacjentów chorych na COVID-19 wyposażone w odpowiedni respirator. Te karetki są dedykowane przede wszystkim do transportu pacjentów w stanie ciężkim.

Nowe ambulanse zostały zakupione ze środków europejskich. Ich koszt to prawie 1,5 mln zł.

Rocznica COVID-19. Co zapamiętali mieszkańcy Lublina?