Kłotnia o wybory do rad dzielnic

i

Autor: zdj. ilustracyjne/pixabay.com

Spór o wybory do rad dzielnic. Poszło o pieniądze i za małą promocję

2023-02-22 12:44

Fundacja Wolności w Lublinie nie zgadza się ze zdaniem miasta i odpowiada. Chodzi o większą promocję wyborów do rad dzielnic. Te odbędą się 5 marca. Wcześniej społecznicy zwrócili się do prezydenta z propozycją zwiększenia finansowania dla okręgów z największą frekwencją.

Fundacja Wolności pisze do prezydenta Krzysztofa Żuka. Ten wniosek odrzuca. Aktywiści działają więc sami. Chcą większej promocji i pieniędzy dla rad dzielnic.

Jak informuje organizacja, głosowanie odbędzie się w większości dzielnic (poza Głuskiem, Starym Miastem i Za Cukrownią), a w wielu tylko w części (w sumie 48 z 80 obwodów do głosowania).

- Już miesiąc temu zwróciliśmy się do prezydenta z propozycją podwyższenie kwoty rezerwy celowej dla dzielnic, w których będzie wysoka frekwencja oraz proponując, aby wraz z decyzjami podatkowymi, wysłano informację o wyborach. Nasze propozycje nie zostaną jednak zrealizowane - mówi Krzysztof Jakubowski, prezes Fundacji Wolności.

Miasto odpowiada

Wniosek został odrzucony m.in. ze względu na równe traktowanie wszystkich dzielnic. – Jednym z głównych założeń prowadzonej polityki miejskiej jest angażowanie mieszkańców w proces współdecydowania o sprawach miasta i wzmacnianie zrównoważonego rozwoju wszystkich lubelskich dzielnic, niezależnie od frekwencji w wyborach - komentuje Andrzej Wojewódzki, sekretarz miasta.

Zdaniem aktywistów, siła rad dzielnic tkwi jednak w zainteresowaniu mieszkańców. - Im więcej ludzi pójdzie na głosowanie, tym wyraźniejszy będzie to sygnał do prezydenta, że rady dzielnic są potrzebne i należy zwiększać ich kompetencje - mówi Jakubowski.

Społecznicy przypominają, że w poprzednich wyborach frekwencje były niskie. - Tym razem nie spodziewamy się wyższych - słyszymy. Dlatego fundacja postanawia samodzielnie promować kandydatki i kandydatów.

- Zapraszamy do przesyłania swoich materiałów promocyjnych lub do kontaktu z nami celem nagrania wideoprezentacji. Oferujemy promocję samych wyborów oraz kandydatów i kandydatek w naszych mediach społecznościowych - mówi prezes fundacji.

Sytuacja w kraju jest trudna, dodatkowe finansowanie w tej chwili jest niemożliwe - komentują miejscy urzędnicy.

- Wobec skutków niekorzystnych dla finansów samorządowych zmian w systemie podatkowym, a co za tym idzie znacznym spadkiem dochodów miasta w 2023 roku i latach następnych bez ich pełnej rekompensaty, konieczne jest utrzymanie dyscypliny w zakresie wydatkowania środków miasta oraz wprowadzenie rozwiązań optymalizujących - wyjaśnia Wojewódzki.

Oznacza to, że zmiany w wydatkowaniu dla rad dzielnic nie będą wprowadzone.

Oprócz tego, ratusz informuje, że w obecnej kadencji finansowanie dla rad dzielnic zwiększane było już dwukrotnie. Dodatkowo, urzędnicy informują, że wybory do rad dzielnic promowane są w budynkach urzędów, w miejskiej komunikacji, na urzędowych portalach społecznościowych czy w lokalnych mediach.

Zainteresowanych kandydatów i kandydatki Fundacja Wolności zaprasza do kontaktu pod nr tel. 791 361 911.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE