500+ dla uchodźców

i

Autor: MTK Zakład Ubezpieczeń Społecznych w Lublinie

Kilka tysięcy wniosków o 500+ na dzieci z Ukrainy. Najwięcej z Lublina, puławskiego i zamojskiego

2022-04-08 15:22

Rośnie zainteresowanie programem 500+ wśród uchodźców. Zakład Ubezpieczeń Społecznych organizuje kolejne mobilne dyżury, bo tylko na Lubelszczyźnie wpłynęło już ponad 9 tys. wniosków na dzieci z Ukrainy.

- Niecałe dwa tygodnie wystarczyły, żeby do ZUS z terenu naszego województwa wpłynęło ponad 9 tys. wniosków - mówi Małgorzata Korba, rzeczniczka ZUS w województwie lubelskim.

Aktualnie obywatele Ukrainy mogą składać wnioski na dwa okresy wypłat. Bieżący (do końca maja tego roku) oraz przyszły (od czerwca do końca maja 2023 roku). - Przy czym 500+ przysługuje uchodźcy tylko w tym okresie, gdy przebywa z dziećmi w Polsce - zaznacza Korba.

Do 6 kwietnia z województwa wpłynęło prawie 7,1 tys. wniosków o świadczenie 500+ dla 11,5 tys. ukraińskich dzieci – na bieżący okres wypłat. Rodzice i opiekunowie złożyli również niemal 2,2 tys. wniosków o świadczenie na 3,5 tys. dzieci – na kolejny okres wypłat. Najwięcej zgłoszeń pochodzi z Lublina (1,9 tys.) i powiatów: puławskiego (725), zamojskiego (523), biłgorajskiego (521) oraz lubartowskiego (506).

Wnioski o świadczenia są wyłącznie online. Obywatele Ukrainy składają je za pomocą Platformy Usług Elektronicznych ZUS. Pomagają w tym urzędnicy.

- Tym osobom, które nie mają dostępu do internetu lub mają kłopoty z wypełnieniem wniosku, zapewniamy pomoc w naszych placówkach. Można ją uzyskać także podczas dyżurów - wyjaśnia rzeczniczka.

Dyżury organizowane są w mniejszych miejscowościach, gdzie zakład nie ma oddziałów. Najbliższe odbędą się 12 kwietnia w Krasnobrodzkim Domu Kultury przy ul. 3 Maja 26 oraz w Ośrodku Wypoczynkowym „Leśna Ryba” w Starej Jedlance (gmina Uścimów). Oba spotkania w godzinach 9.00-13.00.

Przypomnijmy, że o zasiłek uchodźcy mogą ubiegać się po nadaniu numeru PESEL.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE