Ognisko na działce

i

Autor: pexels.com zdjęcie ilustracyjne

MAJÓWKA

Czy można rozpalić ognisko na działce? Sprawdź, czy dostaniesz za to mandat!

2023-05-01 14:00

Rozpoczęła się majówka, a tej wielu Polaków nie wyobraża sobie bez rozpalenia grilla czy ogniska. Przy tej okazji u wielu osób może pojawić się wątpliwość: czy aby na pewno można je rozpalić na swojej działce? Z tego artykułu dowiecie się, czy jest to dozwolone oraz jakie warunki koniecznie należy spełnić, by nie dostać za to mandatu.

„Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów” określa dokładne zasady rozpalania ognia na poszczególnych obszarach. Zatem czy można to robić na prywatnej działce? Zgodnie z prawem rozpalanie ogniska na własnej posesji nie jest zakazane, ale jeśli zdecydujemy się na taki krok, to musimy pamiętać o tym, by dostosować się do obowiązujących przepisów przeciwpożarowych i tym samym zminimalizować możliwość rozprzestrzenienia się ognia.

Czego nie wolno robić?

Zgodnie ze wspomnianym rozporządzeniem zabronione są przede wszystkim następujące czynności:

  • rozpalanie ognia, wysypywanie gorącego popiołu i żużla lub wypalanie wierzchniej warstwy gleby i traw, w miejscu umożliwiającym zapalenie się materiałów palnych albo sąsiednich obiektów (par. 4 ust. 1 pkt. 5),
  • składowanie poza budynkami w odległości mniejszej niż 4 m od granicy działki sąsiedniej materiałów palnych, w tym pozostałości roślinnych, gałęzi i chrustu (par. 4 ust. 1 pkt. 6),
  • używanie otwartego ognia i palenie tytoniu w odległości mniejszej niż 10 m od miejsca omłotów i miejsc występowania palnych płodów rolnych (par. 41 ust. 3),
  • wykonywanie czynności mogących wywołać niebezpieczeństwo pożaru (w tym rozniecanie ognia w miejscach nie wyznaczonych do tego celu) w lasach i na terenach śródleśnych, na obszarze łąk, torfowisk, jak również w odległości do 100 m od granicy lasów (par. 40 ust. 1).
Fachowe grillowanie. Jak rozpalić grilla ogrodowego?

Kiedy można dostać mandat za rozpalenie ogniska na działce?

Rozpalając ognisko na posesji należy przede wszystkim pamiętać, by z paleniska nie unosił się nadmierny dym ani uciążliwy zapach, który mógłby przeszkadzać sąsiadom. Oprócz tego warto pamiętać, by ognisko rozpalać w miejscu oddalonym od dróg po to, by zminimalizować możliwość zadymienia, które może być uciążliwe dla kierowców pojazdów mechanicznych. W przeciwnym razie musimy liczyć się z wizytą policjantów bądź strażników miejskich, a ta z kolei może zakończyć się ukaraniem nas mandatem w wysokości nawet 500 zł. W przypadku nieprzyjęcia tej kary, sprawa trafi do sądu.

Kolejną ważną kwestią jest także używanie odpowiedniego materiału do rozpalenia ogniska. Pamiętajmy, że najlepiej użyć do tego drewna o wilgotności poniżej 20 procent (będzie ono wydzielać minimalny dym). W tym miejscu należy podkreślić, że zgodnie z prawem nie można samodzielnie spalać odpadów ogrodowych (np. suchych liści, gałęzi czy trawy). Tak wynika między innymi z przepisów ustawy o odpadach (art. 31 ust. 7). Wszyscy jesteśmy bowiem zobowiązani do segregowania resztek zgodnie z przyjętymi na danym obszarze zasadami. Samodzielne spalanie pozostałości roślinnych poza instalacjami i urządzeniami jest prawnie dozwolone tylko w przypadku, gdy nie podlegają one obowiązkowi selektywnego zbierania odpadów.

Zobacz także: Spotkali się przy grillu z Dominikiem Strzelcem w Lublinie