Senior

i

Autor: Canva

badania

Co czwarta starsza osoba jest osamotniona. Znamy najnowszy raport

2023-05-19 9:29

Lekarze i lekarki są bezradni: na tę chorobę nie ma lekarstwa. Nie udało się go odkryć żadnemu naukowcowi i naukowczyni, a zagrożenie jest poważne. W Polsce choruje na nią 400 tys. osób – to tak, jakby zmagał się z nią cały Lublin. Mowa o samotności, czyli chorobie cywilizacyjnej XXI w.

Samotność pożera radość życia osób w wieku 80+. Objawy nie są łatwo zauważalne: seniorzy i seniorki zaczynają dzień tak samo, wcześnie wstają, piją kawę lub herbatę, jedzą śniadanie. Później obiad, później kolację – wszystkie posiłki w pojedynkę. Chyba że jako towarzystwo liczy się szemrzące radio albo rozświetlony telewizor.

– To seniorom najczęściej brakuje bliskiej rodziny, przyjaciół i znajomych, a do tego dotykają ich choroby i niepełnosprawność. Czują się niepotrzebni, zbędni, rośnie w nich poczucie wykluczenia. 61 proc. osób starszych, które mierzą się z samotnością, mówi, że czują się nieważne, a 70 proc. nie ma obok kogoś, komu mogłyby zaufać – mówi Joanna Mielczarek, dyrektorka Stowarzyszenia mali bracia Ubogich, czyli organizacji, której misją jest wsparcie chorujących na samotność osobom. – Prowadzimy wolontariat towarzyszący, ponieważ wiemy, że najlepszym lekarstwem na samotność jest obecność drugiego człowieka. Dajemy seniorom swój czas i obecność w ich życiu. A przede wszystkim budujemy relacje – tłumaczy Joanna Mielczarek.

Stowarzyszenie mali bracia Ubogich stale poszukuje wolontariuszy i wolontariuszek, szczegóły znajdziecie tutaj.

Samotność wśród osób 80+

Badanie zostało przeprowadzone na 405 osobach od 24 stycznia do 6 marca 2023. Prowadzono je przez wywiady telefoniczne wspomagane komputerowo.

  • 60 proc. badanych to wdowy lub wdowcy,
  • 58 proc. badanych mieszka samotnie,
  • 94 proc. badanych uważa, że relacje rodzinne są ważne lub bardzo ważne,
  • 41 proc. badanych twierdzi, że nigdy nie odczuwa samotności (najczęściej są w związku, mieszkają z kimś),
  • 26 proc. badanych twierdzi, że często czuje osamotnienie.

Osoby osamotnione to przede wszystkim wdowy lub wdowcy (76 proc.). Brakuje im osób, z którymi mogłyby porozmawiać. Rzadko wychodzą z domu – więcej niż połowa badanych nie wychodzi na dwór nawet raz dziennie. Często przeszkodą jest tu stan zdrowia. Osoby osamotnione częściej doświadczają sytuacji kryzysowych, m.in. problemów zdrowotnych (92 proc.), izolacji (62 proc.), utraty bliskich (72 proc.), poczucia bycia niepotrzebnym (41 proc.). Rzadziej prezentują pozytywne nastawienie do świata, częściej myślą, że to nieprzyjazne miejsce.

Osoby osamotnione mają też niskie poczucie własnej wartości. 39 proc. z nich ma poczucie pustki, 48 proc. nie ma towarzystwa innych osób, a 59 proc. potrzebuje rozmowy o tym, jak się czują.

Zobacz zdjęcia: Kiedyś robiono z niej paciorki różańca. Na Roztoczu kwitnie niezwykła roślina  

Mentzen o 800 plus. Jednoznaczne słowa