Chcą „odnarkotyzować” konopie. Dlatego organizują Dożynki Konopne w… Konopnicy (zdjęcie ilustracyjne)

i

Autor: pixabay.com Chcą „odnarkotyzować” konopie. Dlatego organizują Dożynki Konopne w… Konopnicy (zdjęcie ilustracyjne)

imprezy

Chcą „odnarkotyzować” konopie. Dlatego organizują Dożynki Konopne w… Konopnicy

2023-08-03 23:32

Konopia konopii nierówna. Wiedzą o tym doskonale organizatorzy pierwszych Dożynek Konopnych w Konopnicy. Wydarzenie skupia się na konopiach siewnych (cannabis sativa) - to gatunek rośliny z rodziny konopiowatych, który jest hodowany na całym świecie. W Konopnicy pojawią się wystawcy, wykładowcy i gwiazdy Hip-Hopu!

W Polsce konopie siewne były uprawiane od wieków i pełniły ważną rolę w rolnictwie i przemyśle. W czasach przedrozbiorowych konopie siewne były jednym z najważniejszych upraw rolniczych w Polsce. Wykorzystywano je do produkcji tkanin, sznurów, papieru, oleju oraz jako źródło białka dla zwierząt. W XVIII wieku Polska była jednym z największych producentów konopi w Europie.

Nazwa "dożynki" jest użyta celowo, jako organizatorzy chcemy odnarkotyzować konopie i pokazać szereg zastosowań, które po odpowiedniej rejestracji uprawy pozwalają na otwarcie nowej dziedziny biznesu w Polsce – wyjaśnia Jakub Pikus, organizator wydarzenia.

Żęcie w Lublinie, czyli jak się drzewiej żniwowało. W lubelskim skansenie odbyły się żniwa.

Wydarzenie będzie się składało z trzech części: wystawienniczej, edukacyjnej i festiwalowej. W części wystawienniczej, na swoich stoiskach podmioty z branży konopnej będą prezentowały swoje produkty. Organizatorzy planują także szereg wykładów min. osób z uczelni wyższych nt. zastosowania konopi we włókiennictwie, biopaliwach czy budownictwie.

Tłumy może ściągnąć jednak część festiwalowa. Jak podkreślają organizatorzy, postawili na duże nazwiska z gatunku Hip-Hop. W Konopnicy zagrają: Hemp Gru, WINI, MATIS, Filii Solis oraz GOSPEL.

Wydarzenie odbędzie się 19 sierpnia w Konopnicy pod Lublinem. Szczegóły znajdziecie na stronie organizatora. Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Radio ESKA.

Zobacz także naszą galerię zdjęć: Tego odkrycia mogło nie być. Dokonało się przypadkiem, bo padał deszcz