Akcja "majówka" na drogach Lubelszczyzny trwa. Pora na powroty

2022-05-03 9:15
mat. ilustracyjny
Autor: materiały prasowe lubelskiej policji

Dbają o bezpieczeństwo, kontrolują, ale też czuwają w miejscach atrakcyjnych turystycznie. W ostatnich dniach mundurowi z regionu nie mogą narzekać na nudę. Policyjne działania podczas długiego majowego weekendu ukierunkowane są nie tylko na bezpieczne wyjazdy, ale również powroty z wypoczynku. Ich szczyt przypadać będzie właśnie dzisiaj.

Wtorek będzie czwartym już i jednocześnie ostatnim dniem majówkowego wypoczynku. Wielu mieszkańców regionu powraca do domów. Policjanci spodziewają się na trasach Lubelszczyzny wzmożonego ruchu, zapowiadają też liczne kontrole i apelują do kierowców o rozwagę.

Do tej pory na drogach województwa lubelskiego nikt nie zginął - funkcjonariusze liczą, że ten wynik uda się utrzymać. Od soboty do poniedziałku w regionie doszło do 10 wypadków, w których ucierpiało 12 osób. Policjanci interweniowali też przy nieco ponad 100 kolizjach.

Nadmierna prędkość oraz wymuszanie pierwszeństwa to główne przyczyny wypadków, dlatego do działań włączone zostaną nie tylko radiowozy wyposażone w wideorejestratory, ale także drony. Dzięki nim łatwiej skontrolować skrzyżowania i popełniane tam wykroczenia takie jak wymuszenie pierwszeństwa przejazdu czy przejechanie „na czerwonym” - mówi kom. Andrzej Fijołek, rzecznik prasowy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie.

Mundurowi zwracają uwagę i surowo każą za wszystkie przypadki naruszania przepisów, które mogą prowadzić do zagrożenia w ruchu. Sprawdzają też czy dbamy o własne bezpieczeństwo - np. zapinając pasy i przewożąc dzieci w fotelikach.

Nietrzeźwi za kółkiem są prawdziwą plagą na polskich drogach i dla nich taryfy ulgowej nie będzie.

Niezmiernie ważne jest wyeliminowanie z ruchu drogowego kierujących pod działaniem alkoholu lub innych środków odurzających więc każda osoba zatrzymana do kontroli drogowej musi się również liczyć z badaniem na stan trzeźwości - podkreśla kom. Fijołek.

Od soboty do poniedziałku mundurowi zatrzymali już prawie 80 podróżujących na podwójnym gazie po trasach Lubelszczyzny.

Pod koniec majówki lubelscy policjanci będą jednak nie tylko kontrolować i karać, ale także wspierać kierowców. Pojawią się np. w centrach miast, gdzie ze względu na wzmożony ruch związany z powrotami tworzą się utrudnienia w rejonie najbardziej ruchliwych skrzyżowań.

QUIZ. Jesteś mistrzem kierownicy? Te pytania to zweryfikują!

Pytanie 1 z 12
Przejazd na czerwonym świetle. Jest dozwolony…
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE