Źle sypiasz? To może być powód. Tego nigdy nie rób przed snem!

2023-01-25 15:01
sen
Autor: Pexels

Z bezsennością, niewyspaniem czy budzeniem się w nocy zmaga się niemal każdy. Często jest to związane ze stresem czy z nieodpowiednim trybem życia. Jest jednak jeden nawyk, który wyjątkowo nam szkodzi. Z artykułu dowiesz się, co może powodować problemy ze snem.

W jakich warunkach powinniśmy spać?

Aby zapewnić sobie odpowiednią jakość snu powinniśmy pamiętać o kilku kwestiach. Przede wszystkim, o odpowiedniej temperaturze w sypialni. Uznaje się, że najlepsze warunki do snu zapewnia temperatura w przedziale od 16 do 19 stopni Celsjusza. Trochę inaczej jest w przypadku dzieci i osób starszych. Dla niemowląt najlepsza temperatura do spania wynosi od 18 do 20 stopni, a w przypadku osób starszych- na poziomie 20 stopni. Warto też przed spaniem dobrze przewietrzyć pomieszczenie.

Dobrze jest, aby pamiętać też, by spać odpowiednio długo. Spanie poniżej 7 godzin znacznie osłabia organizm. Jeśli chcesz lepiej zasnąć, zrezygnuj przed pójściem spać z wszelkich ekranów- zarówno tych telefonicznych, jak i telewizyjnych. Wtedy jest najlepszy czas na wyciszenie.

Tego nigdy nie rób przed snem

Według biologa dr. Benjamina Bickmana, jedną z najczęstszych przyczyn obniżenia jakości snu jest objadanie się wieczorem. Spożywanie posiłków tuż przed położeniem się spać pobudza bowiem działanie układu nerwowego, który mobilizuje organizm do aktywności. Oznacza to, że objadając się przed snem, sabotujemy własny organizm, uniemożliwiając właściwe funkcjonowanie dwóch autonomicznych części układu nerwowego.

Najgorzej kiedy przed snem sięgamy po słodkie przekąski. Podnosi się wtedy poziom glukozy we krwi, co prowadzi do przyspieszenia tętna, uczucia, niepokoju i podniesienia ciśnienia.

Ostatni posiłek powinniśmy zjeść co najmniej 3-4 godziny przed snem.

Jemy w Łodzi Pizza Fest 2023 - festiwalowe pizze

Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE