Wyjątkowy bocian czarny w rekordowym czasie dotarł do Afryki. Szukają dla niego imienia

i

Autor: Pixabay

Wyjątkowy bocian czarny w rekordowym czasie dotarł do Afryki. Szukają dla niego imienia

2020-10-02 7:39

Bardzo spieszyło mu się do ciepłych krajów i zamiast w dwa miesiące dotarł tam w dwa tygodnie. Niezwykłego bociana czarnego śledzili leśnicy z Nadleśnictwa Kolumna w Łódzkiem i badacze z Uniwersytetu Łódzkiego. Teraz szukają dla niego imienia.

Bocian czarny, któremu spieszyło się do Afryki

Wylatują do ciepłych krajów, bo w Polsce jest im zbyt chłodno. Temu bocianowi czarnemu spieszyło się mocno. Mowa o boćku, którego lot do Afryki śledzili pracownicy Nadleśnictwa Kolumna w Łódzkiem. Zwykle bociany trasę pokonują w dwa miesiące. Ten pędziwiatr dotarł do celu w zaledwie dwa tygodnie. Postanowił przy tym skrócić sobie przerwę na odpoczynek:

"26 września jeden z młodych bocianów czarnych z Nadleśnictwa Kolumna w samo południe przeleciał nad Zatoką Sueską i tym samym wleciał do Afryki. Łącznie tego dnia leciał 11 h bez przerwy. Przeleciał 441 km i jako pierwszy z grupy 15 bocianów z logerami z lasów RDLP w Łodzi przyleciał z Europy przez Azję Mniejszą do Afryki" - pisze nadleśnictwo na swoim profilu FB.

Lot można było śledzić dzięki specjalnym obrączkom zamontowanym pisklętom bociana w lipcu - dwa ptaki wyposażono w logery GPS/GSM.

Ptak wyleciał z Polski w połowie sierpnia, w województwie małopolskim znalazł się 13 września, a dalej leciał nad Węgrami, Rumunią i Serbią. Już dwa dni później był na granicy rumuńsko-bułgarskiej. Dalej dotarł do Turcji, gdzie zrezygnował z odpoczynku i tym sposobem dotarł wkrótce do Syrii, Libanu i wreszcie Egiptu. 26 września pokonał Zatokę Sueską i dotarł na metę.

Teraz Nadleśnictwo Kolumna szuka imienia dla jesiennego rekordzisty. Pomysłów z pewnością będzie sporo.

Bocian czarny: Co warto o nim wiedzieć?

Bociana czarnego trudniej spotkać w Polsce od jego białego kuzyna. To dlatego, że bociany czarne żyją w lasach i chowają się w koronach drzew. Ptaki osiągają około 1 metra wysokości, a rozpiętość ich skrzydeł to blsko 2 metry. Żywią się głównie rybami, ale też jedzą myszy i większe owady. Co ważne, bocian czarny jest pod ścisłą ochroną, a jego liczebność szacuje się na około 1600 par.

Bocian czarny

i

Autor: mat. prasowe
Posłuchaj i sprawdź, dlaczego warto jest chili. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.
ESKA XD #003