Tylko jedna kobieta w Polsce nosi to imię. Nie jest objaśnione w żadnym słowniku

i

Autor: pixabay

Imiona

Tylko jedna kobieta w Polsce nosi to imię. Nie jest objaśnione w żadnym słowniku

2023-12-18 11:58

Tylko jedna kobieta w Polsce ma tak na imię. Sama wysłała do Rady Języka Polskiego list, żeby upewnić się, że nikt, poza jej rodzicami, nie nadał swojemu dziecku takiego imienia. Językoznawcy potwierdzili, że jej imię jest absolutnie wyjątkowe i że nie znajdziemy go w żadnym słowniku.

Tylko jedna kobieta w Polsce nosi to imię

Wybór imienia dla dziecka to nie lada wyzwanie dla przyszłych rodziców. Zdaniem niektórych to jedna z najważniejszych decyzji w czasie ciąży. Imię powinno być nie tylko ładne, ale i oryginalne. Rodzice pewnej kobiety wykazali się bardzo dużą kreatywnością, ponieważ nadali córce imię, którego nie nosi żadna inna kobieta w Polsce. Sama zainteresowana zwróciła się do Rady Języka Polskiego w tej sprawie.

- Uprzejmie proszę o informacje dotyczące mojego imienia, gdyż nie ma go w żadnym wykazie imion. Do dnia dzisiejszego moje imię wywołuje zdziwienie i zainteresowanie, a wszelkiego rodzaju urzędy i instytucje państwowe przekręcają je na setki najróżniejszych sposobów – napisała kobieta w liście do RJP. - Z informacji, jakie udało mi się uzyskać, jestem podobnież jedyną kobietą w Polsce, która nosi imię: NELOSŁAWA, ale wydaje mi się to wręcz niemożliwe. Nie ukrywam, że jest to dla mnie do dnia dzisiejszego nierozwikłana zagadka (urodziłam się w 1971 roku w Rawie Mazowieckiej).

Co na to językoznawcy?

- Imię Nelosława należy do wyjątkowych (jeden raz, do roku 1995, nadane w Polsce), dlatego nie jest objaśnione w żadnym słowniku. Utworzono je na wzór dwuczłonowych imion słowiańskich: Dobrosława, Miłosława, Władysława itp., późniejsze Kwietosława. Drugi człon imion złożonych (dwuczłonowych) „-sław (-sława)” był najczęściej używany do tworzenia tzw. imion życzących. W związku z częstością użycia zaczął być odczuwany jako przyrostek i zaczęto tworzyć imiona powstałe z połączenia jakiegoś imienia i tej właśnie cząstki, np. już w staropolszczyźnie – Janisław (od imienia Jan). Imię Nelosława jest utworzone według tego wzoru, od imienia Nela: Nel(o) + -sław, gdzie „-o” jest łącznikiem. Nadający imię chciał może połączyć tradycję (imię dwuczłonowe + „-sława”) ze współczesnością. Pierwszy człon imienia – Nela to prawdopodobnie skrócenie od Petronela lub Kornelia. Może pochodzić też od imienia Nel nadawanego w XX wieku dość często w Polsce (Nel – bohaterka powieści Sienkiewicza „W pustyni i puszczy”) – wyjaśnia prof. dr hab. Aleksandra Cieślikowa.

Faktycznie imię Nelosława nie widnieje na liście imion występujących w rejestrze PESEL, udostępnionej w Serwisie Rzeczypospolitej Polskiej, co oznacza, że również po 1995 roku nikt nie wybrał tego imienia dla córki. 

Kobiety o tych imionach nie nadają się na żony. Sprawdź zanim się oświadczysz

Szokująca metamorfoza Isis Gee. Była uczestniczka Tańca z gwiazdami zmieniła imię i wizerunek!