W tych krajach grzybobranie jest karalne. Czy Polska jest rajem dla grzybiarzy?

i

Autor: pixabay

Grzyby

W tych krajach grzybobranie jest karalne. Czy Polska jest rajem dla grzybiarzy?

2023-09-18 15:20

Grzybobranie w ostatnim czasie zaczęło być postrzegano jako wolność obywatelska. Wicepremier i prezes PiS Jarosław Kaczyński podkreślał ostatnio, że Polska jest jednym z nielicznych krajów, w których obywatele mogą swobodnie chodzić do lasu na grzyby. Postanowiliśmy sprawdzić, w których krajach Europy grzybobranie jest zabronione.

W których krajach Europy grzybobranie jest legalne?

- To, że możemy sobie spokojnie wejść do lasu, to nie jest tak wszędzie, w wielu krajach lasy są w rękach prywatnych lub we władaniu korporacji. My tę wolność mamy, chodzimy na grzyby do lasu, chodzimy, aby wypocząć. To jest część naszej wolności i nie damy sobie tej wolności odebrać – mówił ostatnio w Chełmie wicepremier i prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński.

Czy Polska jest rajem dla grzybiarzy w odróżnieniu od innych krajów Europy? Postanowiliśmy sprawdzić, w których krajach grzybobranie jest zabronione. 

Okazuje się, że w Europie są kraje, w których zbieranie grzybów jest absolutnie zabronione. Są również takie, gdzie obowiązują limity lub trzeba uzyskać specjalną licencję. Jednakże są także kraje, gdzie grzyby można zbierać do woli, dokładnie tak jak w Polsce, oczywiście z wyjątkiem okazów chronionych.

W Czechach, Słowacji, Litwie, a także w Szwecji, Norwegii, Danii oraz Finlandii grzyby można zbierać na takich samych zasadach jak w Polsce. Nie obowiązują żadne limity, ale należy chronić gatunki zagrożone wyginięciem. Nie można też zbierać grzybów na terenach znajdujących się pod ochroną, czyli w rezerwatach i parkach narodowych. 

W tych krajach obowiązują limity

W Austrii, Niemczech i Słowenii obowiązują natomiast limity - do 2 kilogramów grzybów dziennie. We Francji można zbierać do 5 kilogramów, ale obowiązują restrykcje dotyczące dni i godzin zbierania, a także narzędzi, jakie można zabrać na grzybobranie. W Austrii podobnie jak we Francji obowiązują okresy grzybobrania, których należy przestrzegać. 

Nieco inne przepisy obowiązują w Belgii i Holandii. W Królestwie Niderlandów można zbierać niewielkie ilości - do 250 gramów i tylko w lasach państwowych. W Belgii natomiast przepisy są uzależnione od części kraju. We Flandrii można zbierać grzyby tylko na prywatnym terenie. Natomiast w Walonii można zbierać do 10 litrów, ale ze specjalnym pozwoleniem. Z kolei w Wielkiej Brytanii limit to 1,5 kg na osobę i nie we wszystkich lasach. 

Licencja grzybiarza

W Hiszpanii i Włoszech z kolei trzeba mieć specjalną licencję grzybiarza. Dodatkowo, obowiązują limity. We Włoszech do 2 kg, zaś w Hiszpanii, w zależności do licencji. Rekreacyjnie można zbierać do 5 kg.  

Za złamanie limitów lub za zbieranie grzybów bez licencji grożą wysokie kary. Przykładowo w Niemczech kara może wynieść od 2,5 do 10 tys. euro.

Grzyby chronione w Polsce. Kara za zbieranie może wynieść 5 tys. złotych

Czy warto jeść grzyby?