W tym miesiącu najbardziej opłaca się przejść na emeryturę w 2024 roku! Świadczenie będzie wyższe o kilkaset złotych

i

Autor: pixabay

Emerytura

W tym miesiącu najbardziej opłaca się przejść na emeryturę w 2024 roku! Świadczenie będzie wyższe o kilkaset złotych

2023-09-06 15:19

Kiedy najlepiej przejść na emeryturę? Nie wszyscy seniorzy wiedzą, że zakończenie pracy w odpowiednim momencie może zwiększyć wysokość świadczenia emerytalnego. Zobacz, na który miesiąc w 2024 roku warto zaplanować przejście na upragniony odpoczynek. Świadczenie może być wówczas wyższe nawet o kilkaset złotych.

Kiedy najlepiej przejść na emeryturę w 2024 roku?

Luty to idealny moment na przejście na wyczekiwaną emeryturę. W lutym 2023 roku rekordowa liczba osób zdecydowała się zakończyć pracę. Przed 1 marca wniosek do ZUS o przyznanie świadczenia emerytalnego złożyło 87 tys. osób. Było to o 25 tys. osób więcej niż rok wcześniej.  

Powodem kumulacji emerytów była bardzo wysoka waloryzacja, sięgająca 14,8 proc., a także korzystne tablice średniego dalszego trwania życia, od których zależy wysokość świadczeń emerytalnych. Warto pamiętać, że emerytury są waloryzowane co kwartał, ale zazwyczaj pierwsza waloryzacja jest najkorzystniejsza. Natomiast tablice średniego dalszego trwania życia są zmieniane co roku na początku kwietnia. Biorąc pod uwagę, że z każdym rokiem średnia długość trwania życia wydłuża się (wyjątkiem był okres pandemii), każda kolejna zmiana jest mniej korzystna dla świadczeniobiorców. Aczkolwiek należy mieć na uwadze, że przy obliczaniu wysokości emerytury brane są pod uwagę tablice obowiązujące w dniu osiągnięcia wieku emerytalnego, a nie w dniu przejścia na emeryturę.

Podsumowując, również w 2024 roku najkorzystniejszym miesiącem do przejścia na emeryturę prawdopodobne będzie luty z uwagi na wysoką waloryzację. Aczkolwiek wskaźnik waloryzacji zostanie ustalony dopiero na początku przyszłego roku. Można jednak spodziewać się, że przyszłoroczna waloryzacja będzie wysoka z uwagi na wysoką inflację. 

O ile można zwiększyć swoją emeryturę, wybierając konkretny miesiąc?

Osoby, które w 2023 roku zdecydowały się przejść na emeryturę w lutym, mogły liczyć na świadczenie wyższe nawet o 500 złotych w porównaniu z osobami, które zakończyły pracę na przykład w kwietniu. Oczywiście wysokość świadczenia emerytalnego jest uzależniona przede wszystkim od zgromadzonego kapitału, ale duże znaczenie ma także termin przejścia na emeryturę z uwagi na waloryzację świadczeń oraz zmianę tablic średniego dalszego trwania życia.

Ciekawe wyliczenie przedstawił portal Business Insider, zgodnie z którym osoba, która zgromadziła 500 tys. złotych kapitału emerytalnego, przechodząc na emeryturę w lutym 2023 roku otrzymała świadczenie w wysokości 2 900 zł, zaś w kwietniu wyniosło ono 2450 zł.

Portal przestawia także prognozę na przyszły rok. Zakładając, że osoba, która zgromadziła 600 tys. kapitału emerytalnego, zdecyduje się przejść na emeryturę w lutym 2024 roku, będzie mogła liczyć na świadczenie w wysokości około 3210 złotych. Natomiast przechodząc na emeryturę w marcu, otrzymałaby około 2870 zł.  

Express Biedrzyckiej: Ekonomista wskazał, kiedy emeryci dostrzegą, o co naprawdę chodzi z 14. emeryturą
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE