szkola muzyczna

i

Autor: Autorstwa Zorro2212 - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=40625299

sukces

Uczelnie artystyczne w Łodzi w czołówce polskiej, ale i światowej. Jakie otrzymały wyróżnienia?

2024-02-22 10:21

Łódź to miasto sztuki i nie można temu zaprzeczyć. Potwierdzają to chociażby uczelnie artystyczne, które znalazły się zarówno w polskiej, ale i światowej czołówce najlepszych z najlepszych. Sprawdźcie, które placówki otrzymały wyróżnienie i dlaczego.

Łódzkie uczelnie wyróżniane na świecie

W Łodzi mamy jedne z najlepszych szkół wyższych, zarówno w Polsce, ale i wyróżniane są także na całym świecie. Mają one ogromny wpływ na kulturę, a o absolwentach regularnie pisze się w magazynach światowych. Studenci często otrzymują mnóstwo wyróżnień w międzynarodowych konkursach i plebiscytach.

Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów

Olbrzymim prestiżem cieszy się łódzka Akademia Muzyczna. Tylko w ubiegłym roku akademickim studenci Akademii zdobyli 60 nagród i wyróżnień, w bieżącym roku mają już na koncie 17 kolejnych laurów.

Uczelnia stała się jednym z najważniejszych w Europie ośrodków tworzenia muzyki współczesnej, w tym muzyki eksperymentalnej.

Dodatkowo, skrzypek Wojciech Niedziółka został laureatem nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej 2023 w kategorii "odkrycie roku", a czworo studentów uhonorowano stypendiami Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Akademia Sztuk Pięknych i Szkoła Filmowa

Najważniejsi polscy projektanci mody, którzy odnoszą sukcesy na świecie, to w większości absolwenci Instytutu Ubioru łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych. O absolwentach łódzkiej uczelni regularnie pisze się na łamach światowych magazynów mody, w tym w najbardziej prestiżowym magazynie Vogue. A wielu z nich pracuje dla światowych marek, takich jak Chanel. Studenci i absolwenci uczelni do największych sukcesów mogą zaliczyć m.in. zwycięstwa w Design 32. Konkursie Najlepszych Dyplomów Projektowych Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, konkursie Najlepsze Dyplomy Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, Festiwalu OFF Bratysława, VideoBardo International Videopoetry Festival w Argentynie czy Międzynarodowym Triennale Rysunku Studenckiego.

Natomiast Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna w Łodzi to jedna z najstarszych szkół filmowych na świecie i corocznie znajduje się w gronie najlepszych szkół filmowych w rankingu prestiżowego amerykańskiego magazynu "The Hollywood Reporter". Absolwenci tej uczelni mają ogromny wpływ na rozwój światowej kinematografii. Otrzymali dotąd m.n. 4 Oscary (i 25 nominacji), 31 nagród i wyróżnień MFF Cannes, 45 nagród i wyróżnień MFF Berlinale, 44 nagród i wyróżnień MFF w Wenecji, 9 nagród i nominacji BAFTA oraz 20 Europejskich Nagród Filmowych (EFA).

Sonda
Jesteś humanistą, umysłem ścisłym czy artystą?

Te miejsca w Łodzi poleca "Vogue". Jakie punkty rekomenduje prestiżowy magazyn?