Szybciej tramwajami i autobusami? Wiosną w Łodzi pojawią się nowe buspasy i trampasy, które mają zapewnić pasażerom szybszy przejazd, zgodny z rozkładem

2020-03-04 15:46 Ela Piotrowska
Nowe buspasy w Łodzi
Autor: mat.UMŁ

Będzie łatwiej i szybciej zapowiada ZDiT. Od kwietnia pojawi się 5 kilometrów nowych buspasów i trampasów tam, gdzie komunikacja miejska w Łodzi jest najbardziej narażona na opóźnienia.

Zarząd Dróg i Transportu w Łodzi przeprowadził szczegółowe analizy rozkładów jazdy poszczególnych linii, by wiedzieć, które miejsca na trasach powodują opóźnienia. - Rozmawialiśmy również z kierowcami MPK, którzy wskazywali miejsca powodujące opóźnienia. Każde nawet krótkie opóźnienie wpływa na realizację rozkładu jazdy i przejazd na całej trasie. Dlatego, aby zapewnić pasażerom szybszy przejazd, zgodny z rozkładem  chcemy wprowadzić szereg rozwiązań dla autobusów i tramwajów - mówi zastępca dyrektora ZDiT Maciej Sobieraj.

Obecnie w Łodzi mamy prawie 9 km buspasów, oraz 12,5 km pasów autobusowo-tramwajowych. ZDiT zapowiada, że nowe buspasy pojawią się na:

ul. Aleksandrowskiej od Traktorowej do przystanku przy Bielicowej, oraz dodatkowy lewoskręt dla autobusów z Aleksandrowskiej w Traktorową w kierunku Rojnej.
ul. Traktorowej od Nektarowej do Rąbieńskiej
al. Unii Lubelskiej od Srebrzyńskiej do Konstantynowskiej
ul. Legionów przy skrzyżowaniu z ul. Kasprzaka, wraz ze zmianą trasy autobusów, aby ominąć powodujący opóźnienia odcinek na Zielonej przy Legionów
al. Politechniki przy skrzyżowaniu z ul. Radwańską
ul. Tuwima między Sienkiewicza, a Piotrkowską
ul. Uniwersyteckiej przed rondem Solidarności
al. Palki przed rondem Solidarności, oraz do skrzyżowania z ul. Wojska Polskiego
ul. Julianowskiej w kierunku Zgierskiej i na Pojezierskiej przy Zgierskiej oraz na Limanowskiego pomiędzy Zgierską i Zachodnią

Nowe buspasy w Łodzi
Autor: mat.UMŁ

ZDiT zapewnia, że tramwaje płynnie przejadą po ul. Limanowskiego, gdzie powstanie trampas, czyli wydzielona z jezdni powierzchnia przeznaczona wyłącznie dla MPK.
Takie rozwiązanie zastosuje również na Kilińskiego między Abramowskiego a Tylną, oraz na Piotrkowskiej od Żwirki do Mickiewicza i na Gdańskiej przed Zieloną. Ponadto na ul. Zielonej, Narutowicza i Legionów, gdzie już dziś są drogi przeznaczone dla komunikacji miejskiej, wprowadzone zostaną ograniczenia w ruchu na okres całego dnia. Natomiast na Narutowicza od Radiostacji do Kopcińskiego wprowadzony zostanie zakaz wjazdu pojazdów ciężarowych, które ze względu na swoją szerokość blokują przejazd tramwajom.

Urzędnicy zapowiadają, że w najbliższym czasie wprowadzą również zmiany na ul. Wólczańskiej i 6 sierpnia. Obydwie ulice staną się dwukierunkowe, co ułatwi i rozłoży ruch samochodów, a to pozwoli na bezproblemowe kursowanie komunikacji miejskiej na sąsiednich ulicach. Ulica Wólczańska stanie się dwukierunkowa od Mickiewicza do Więckowskiego a ulica 6 sierpnia od Wólczańskiej do Żeligowskiego.

Zmiany mają wejść w życie w kwietniu.