Nowy rok zaskoczy Polaków. Pieczywo będzie droższe i gorszej jakości

i

Autor: pixabay

Sklepy

Nowy rok zaskoczy Polaków. Pieczywo będzie droższe i gorszej jakości?!

2023-12-06 15:35

W październiku pieczywo w sklepach było droższe o 12 proc. niż rok wcześniej. We wrześniu o prawie 13 proc., a w sierpniu o niecałe 21 proc. Od 2024 roku konsumenci powinni spodziewać jeszcze większych wzrostów cen ze względu na podniesienie płacy minimalnej i urealnienie kosztów zakupu paliwa. Do tego może jeszcze dojść likwidacja zerowej stawki VAT na żywność oraz odmrożenie cen gazu dla piekarni i cukierni. Branża piekarnicza drży przed nowym rokiem.

Pieczywo w nowym roku będzie znacznie droższe?

Według Indeksu cen w sklepach detalicznych pieczywo w październiku zdrożało średnio o blisko 12 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. I było piątą najbardziej drożejącą kategorią z 17 monitorowanych. Jak wykazały wcześniejsze raporty, we wrześniu wzrost rok do roku wyniósł prawie 13 proc., w sierpniu – niecałe 21 proc.

– Dynamika wzrostu cen maleje, bo porównujemy wyniki rok do roku, a w ubiegłym roku były drastyczne podwyżki, które z czasem wyhamowały. Warto też zauważyć, że wzrost cen pieczywa jest nieco wyższy niż poziom średniej inflacji, a to wynika z bardzo wielu czynników. Najważniejsze z nich są koszty energii i ludzkiej pracy. I te drugie na pewno wzrosną od początku przyszłego roku po podniesieniu płacy minimalnej. Do tego mogą zostać odmrożone ceny energii i gazu dla piekarni. To wszystko może już wkrótce mocno podbić ceny pieczywa w sklepach – komentuje Mirosław Kurek, prezes Stowarzyszenia RZEMIEŚLNIK.

W branży retailowej coraz głośniej mówi się, że do końca tego roku jakoś to będzie, ale później może być gorzej. Z początkiem 2024 roku zbiegnie się kilka czynników, które mogą bardzo negatywnie wpłynąć na rynek piekarniczo-cukierniczy. Jak stwierdza Jacek Górecki, prezes Stowarzyszenia Producentów Pieczywa, może do tego dojść, szczególnie jeżeli skończy się zerowa stawka VAT na pieczywo. Zdaniem eksperta, to przyczyniłoby się do wzrostu cen na półkach sklepowych. Urealniają się także ceny paliwa na stacjach benzynowych, a to też będzie miało wpływ na koszty dystrybucji.

Nie dość, że droższe, to jeszcze gorszej jakości?

Jak podkreśla Mirosław Kurek, prezes Stowarzyszenia RZEMIEŚLNIK, ceny pieczywa nie będą już maleć, z powodu ciągle rosnących kosztów pracy i nośników energii. Do tego ekspert dodaje, że od lat społeczeństwo tkwi w błędnym przekonaniu o tym, że chleb powinien być tani. Jednak niedroga żywność wcale nie jest w interesie konsumentów. Taniość w produkcji art. spożywczych z reguły oznacza niską jakość, rujnującą ludzkie zdrowie.

– Polacy spożywają ziarna niewiadomego pochodzenia, hodowanego z użyciem wielu środków chemicznych, które zwiększają plony. Przetwarza się je przemysłowo, dodając do mąki następne szkodliwe dodatki. Tak działa przemysł piekarski, który zdominował rynek pieczywa w Polsce i przyzwyczaił konsumentów do taniego i niezdrowego chleba. Wysokojakościowe pieczywo musi być drogie, m.in. z uwagi na użycie mąki bez substancji skracających czas produkcji – tłumaczy Mirosław Kurek.

Powszechnie mówi się, że na cenę np. chleba składają się przede wszystkim koszty surowców (m.in. mąki) – ok. 35 proc., marża sklepu – ok. 24 proc., koszty zatrudnienia i koszty stałe – ok. 18 proc., opłaty za transport oraz energię – ok. 14 proc., a także marża producenta – ok. 9 proc.

– Nie jest tak, że jeden z czynników jest głównym winowajcą wysokich cen. Obecnie cały czas drożeje energia oraz transport, co podnosi również ceny surowców. Jeśli obecna sytuacja nie ulegnie diametralnej zmianie, to na początku roku możemy spodziewać się nieznacznych wzrostów cen i tak już drogiego pieczywa, które – miejmy nadzieję – będą w kolejnych miesiącach wyhamowywać – mówi dr Anna Semmerling, ekonomistka i wykładowca na Uniwersytecie WSB Merito.

Jacek Górecki zwraca uwagę na jeszcze jeden niewymieniony wyżej czynnik. Prezes Stowarzyszenia Producentów Pieczywa ostrzega, że obawy budzi jakość pszenicy z tegorocznych zbiorów. To może wpłynąć zarówno na jakość produktów gotowych, jak i ich cenę. Ekspert przewiduje, że sytuacja ta potrwa co najmniej do kolejnych zbiorów, które dopiero mają szansę dostarczyć nam pszenicę lepszej jakości. Wszystko zależy od warunków pogodowych, na które nikt nie wpływu i są one nieprzewidywalne.

Byliśmy w portugalskiej Biedronce. Czym się różni od polskiej?

Ceny warzyw i owoców na targu w Amsterdamie