Hejt w internecie: nękanie, zastraszanie, wyśmiewanie innych. Przemoc rówieśnicza przeniosła się podczas pandemii do internetu

2021-03-30 15:33 GM
GWAŁT, GROŹBY, PRZEMOC... Policjant z Malborka w tarapatach! Była żona milczy
Autor: Pixabay.com / ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE GWAŁT, GROŹBY, PRZEMOC... Policjant z Malborka w tarapatach! Była żona milczy

Łódzka policja przestrzega przed stosowaniem hejtu na portalach społecznościowych czy forach dyskusyjnych. Za cyberprzemoc grożą wysokie kary więzienia.

Młodzież nie wątpliwości, że internet jest przesycony słowną przemocą. – Ludzie nagminnie obrzucają się wyzwiskami. W internecie łatwiej jest o powiedzenie czegoś, na co nie zdecydowalibyśmy się w realu.

Skutki takich obraźliwych słów mogą być dla ofiar bardzo poważne, zwłaszcza gdy ofiarą jest osoba bardzo młoda, jeszcze nie ukształtowana psychicznie - przestrzega komisarz Marcin Fiedukowicz z Komendy Miejskiej Policji w Łodzi. - Pojawia się obawa przed korzystaniem w internetu, autodestrukcja, niechęć do kontaktów rówieśniczych. Za uporczywe nękanie innej osoby agresor może podlegać każe nawet do 8. lat więzienia.

Policja przypomina, że każe więzienie podlega też zniesławienie w internecie oraz groźby karalne. Funkcjonariusze apelują, by przypadki cyberprzemocy zgłaszać na komendę.

Raport z Anteny 30.03