To imię brzmi jak nazwa choroby, a mało kto o tym wie. Z pozoru delikatne, dziewczęce, o miękkim, kojącym brzmieniu. Od lat zachwyca przyszłych rodziców swoim urokiem i elegancją. Pojawia się w książkach, filmach i rankingach najpopularniejszych imion nadawanych nowo narodzonym dziewczynkom. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że to samo słowo funkcjonuje w medycynie jako nazwa poważnej wady wrodzonej. Termin ten określa brak kończyn: całkowity, nieodwracalny i bardzo rzadki. Choć medyczne znaczenie może budzić skojarzenia trudne, bolesne i przerażające, paradoksalnie nie wpłynęło to negatywnie na popularność imienia, jak w przypadku chociażby rzekomo przynoszącego pecha Jonasza. Wręcz przeciwnie! Jego użycie systematycznie rośnie, a ono samo bije rekordy w zestawieniach imion najchętniej wybieranych przez rodziców. Mowa oczywiście o imieniu Amelia.
Amelia to piękne imię i nazwa choroby
Tak, w medycynie amelia to całkowity brak jednej lub więcej kończyn, spowodowany zaburzeniami rozwoju zawiązków kończyn na bardzo wczesnym etapie życia płodowego. W najcięższych przypadkach może dotyczyć wszystkich czterech kończyn, prowadząc do głębokiej niepełnosprawności.
Amelia to jednak także jedno z najpopularniejszych imion żeńskich w Polsce. Wywodzi się z języka germańskiego, od słowa amal, oznaczającego "pracę" lub "działanie". Imię to od lat znajduje się w ścisłej czołówce najczęściej nadawanych dziewczynkom w Polsce, mimo swojego medycznego "bliźniaka".