Kościół katolicki policzył wiernych uczestniczących w mszach. Jak wypadła diecezja łódzka?

2023-01-17 10:03
Kolęda 2021/2022. Kościół w Olsztynie ZMIENIA ZASADY wizyty duszpasterskiej
Autor: pexels.com

Każdego roku Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego publikuje dane dotyczące liczby osób, które uczestniczą w mszach świętych. Jak się okazuje, w całym kraju w roku na rok sytuacja wygląda coraz gorzej. Spada również liczba uczniów, którzy chodzą na lekcję religii.

ISKK przeprowadził badanie nad religijnością Polaków

Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego ogłosił 13 stycznia 2023 roku wyniki najnowszego badania dotyczącego religijności Polaków. Opierają się one na liczeniu wiernych, przeprowadzonym w kościołach w całym kraju 26 września 2021 roku. Co jednak ważne, w tym czasie na całym świecie zmagaliśmy się z pandemią koronawirusa, a więc z oczywistych względów liczba osób biorących udział w mszach świętych była niewątpliwie niższa niż w pozostałych latach. 

W badaniu sprawdzano, ile osób uczestniczyło w niedzielnych mszach świętych(wskaźnik dominicantes) oraz ile podczas nich przystąpiło do komunii(wskaźnik communicantes). Wszystko w odniesieniu do szacunkowej liczby katolików zamieszkujących teren należący do danej parafii, pomniejszonej o 18 procent, ponieważ zakłada się, że tyle stanowią dzieci do 7 lat, osoby chore i osoby starsze, które nie mogą się poruszać).

Najwyższy poziom wskaźnika dominicantes zanotowano tradycyjnie w diecezji tarnowskiej (59,1 proc.), rzeszowskiej (49,7 proc.) i w przemyskiej (46,9 proc.). Najwyższy wskaźnik communicantes zanotowano również w diecezji tarnowskiej (21,9 proc.), kolejno w białostockiej (19,2 proc.) i w drohiczyńskiej (18,4 proc.).

Badanie nad religijnością Polaków. Jak wypadł region łódzki?

W Archidiecezji Łódzkiej dominicantes w 2021 roku wyniósł zaledwie 17,2 procent. Oznacza to, że nasz region zajmuje pod tym względem przedostatnie miejsce, wyprzedzając jedynie diecezję szczecińsko-kamieńską. Lepiej jest pod tym względem w diecezji łowickiej, która wchodzi w skład metropolii łódzkiej. Tam też odnotowano 22,2 procent.

Tramwaj Moderus Gamma dotarł do Łodzi

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE