Nowe miasta w województwie łódzkim

i

Autor: MOs810/commons.wikimedia.org Status miasta Jeżów odzyskał 1 stycznia 2023 roku

Region

Nowe miasta w Łódzkiem. Cztery miejscowości po przeszło 150 latach odzyskały prawa miejskie. Sprawdź listę

2023-03-22 15:40

Z początkiem 2023 roku na mapie województwa łódzkiego pojawiły się cztery nowe miasta. 1 stycznia Ujazd, Rozprza, Jeżów i Dąbrowice odzyskały prawa miejskie odebrane w 1870 r. w ramach carskich represji po powstaniu styczniowym. Władze nowych miast zapewniają, że zmiana statusu miejscowości nie wiąże się z dodatkowymi kosztami dla mieszkańców.

1 stycznia 2023 r. w województwie łódzkim przybyły cztery miasta. Miejscowości Ujazd, Rozprza, Jeżów i Dąbrowice odzyskały prawa miejskie, które utraciły w 1870 r. w wyniku carskich represji po powstaniu styczniowym. Obecna zmiana statusu została uprzednio skonsultowana z mieszkańcami.

- Podczas konsultacji pomysł odzyskania praw miejskich przez Ujazd poparło ponad 90 proc. mieszkańców biorących udział w referendum, a więc nie odczuwamy żadnych obaw - mówi wójt Ujazdu Artur Marek Pawlak. - Dla mieszkańców ta zmiana to w zasadzie same korzyści i żadnych kosztów. Nie trzeba wymieniać żadnych dokumentów, nie zmieniają się podatki ani opłaty. Rolnicy zachowują wszystkie dopłaty.

Leżący w powiecie tomaszowskim Ujazd zamieszkuje obecnie ok. 1,7 tys. osób. Pierwsze wzmianki o miejscowości, jako włości rycerskiej pochodzą z 1283 r., a prawa miejskie Ujazd zyskał w 1428 r. W odzyskaniu statusu miasta burmistrz Ujazdu widzi szansę na wymierne zyski i nowe możliwości.

- Będziemy mogli ubiegać się o dotacje i zewnętrzne pieniądze z dwóch źródeł: dla miast i jednocześnie dla terenów wiejskich. To dostęp do nowych programów i środków np. na rewitalizację, remont, sport, edukację – wylicza Artur Marek Pawlak. - Wykorzystamy ten fakt również promocyjnie. Status miasta, to jasny sygnał dla inwestorów: rozwijamy się, inwestujemy, jesteśmy dobrym miejscem do lokowania nowych biznesów i tworzenia nowych miejsc pracy.

Bogatą historię ma również leżący w powiecie brzezińskim Jeżów. Pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą już z 1138 r., a w latach 1334-1870 Jeżów był miastem benedyktynów. Obecnie miejscowość zamieszkuje ok. 1,3 osób.

- Jeżów zdecydowanie zasługuje na miano miasta, o czym w plebiscycie zadecydowali jego mieszkańcy - podkreśla wójt Jeżowa Mariusz Guzicki. - Będzie to rok historyczny także ze względu na zaplanowane inwestycje. Kwota 30 mln zł posłuży na budowę dróg w całej gminie, na dalsze inwestycje w kanalizację, oczyszczalnię ścieków, rozbudowę sieci wodociągowej. Przeprowadzimy termomodernizację straży pożarnej w Jeżowie, dzięki czemu nie tylko zmniejszymy koszty utrzymania, ale poprawimy również wizerunek miasta.

Ok. 1,7 tys. mieszkańców Rozprzy w powiecie piotrkowskim odzyskanie praw miejskich będzie świętować w czerwcu, podczas pierwszych w historii Dni Miasta Rozprza. Lokację miejską Rozprza uzyskała przed 1272 r., ale już dokument z 1065 r., wystawiony przez Bolesława Śmiałego, wymieniał Rozprzę jako gród, który ma płacić daninę 7 grzywien.

Najmniejszym nowym miastem w regionie łódzkim będą Dąbrowice w powiecie kutnowskim, które zamieszkuje niespełna 1 tys. osób. Pierwotnie miejscowość uzyskała lokację miejską przed 1455 r.

Wjechał na przejazd kolejowy pomimo czerwonego sygnału