Nowe miasta w województwie łódzkim

i

Autor: MOs810/commons.wikimedia.org Status miasta Jeżów odzyskał 1 stycznia 2023 roku

Region

Nowe miasta w Łódzkiem. Cztery miejscowości po przeszło 150 latach odzyskały prawa miejskie. Sprawdź listę

2023-03-22 15:40

Z początkiem 2023 roku na mapie województwa łódzkiego pojawiły się cztery nowe miasta. 1 stycznia Ujazd, Rozprza, Jeżów i Dąbrowice odzyskały prawa miejskie odebrane w 1870 r. w ramach carskich represji po powstaniu styczniowym. Władze nowych miast zapewniają, że zmiana statusu miejscowości nie wiąże się z dodatkowymi kosztami dla mieszkańców.

1 stycznia 2023 r. w województwie łódzkim przybyły cztery miasta. Miejscowości Ujazd, Rozprza, Jeżów i Dąbrowice odzyskały prawa miejskie, które utraciły w 1870 r. w wyniku carskich represji po powstaniu styczniowym. Obecna zmiana statusu została uprzednio skonsultowana z mieszkańcami.

- Podczas konsultacji pomysł odzyskania praw miejskich przez Ujazd poparło ponad 90 proc. mieszkańców biorących udział w referendum, a więc nie odczuwamy żadnych obaw - mówi wójt Ujazdu Artur Marek Pawlak. - Dla mieszkańców ta zmiana to w zasadzie same korzyści i żadnych kosztów. Nie trzeba wymieniać żadnych dokumentów, nie zmieniają się podatki ani opłaty. Rolnicy zachowują wszystkie dopłaty.

Leżący w powiecie tomaszowskim Ujazd zamieszkuje obecnie ok. 1,7 tys. osób. Pierwsze wzmianki o miejscowości, jako włości rycerskiej pochodzą z 1283 r., a prawa miejskie Ujazd zyskał w 1428 r. W odzyskaniu statusu miasta burmistrz Ujazdu widzi szansę na wymierne zyski i nowe możliwości.

- Będziemy mogli ubiegać się o dotacje i zewnętrzne pieniądze z dwóch źródeł: dla miast i jednocześnie dla terenów wiejskich. To dostęp do nowych programów i środków np. na rewitalizację, remont, sport, edukację – wylicza Artur Marek Pawlak. - Wykorzystamy ten fakt również promocyjnie. Status miasta, to jasny sygnał dla inwestorów: rozwijamy się, inwestujemy, jesteśmy dobrym miejscem do lokowania nowych biznesów i tworzenia nowych miejsc pracy.

Bogatą historię ma również leżący w powiecie brzezińskim Jeżów. Pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą już z 1138 r., a w latach 1334-1870 Jeżów był miastem benedyktynów. Obecnie miejscowość zamieszkuje ok. 1,3 osób.

- Jeżów zdecydowanie zasługuje na miano miasta, o czym w plebiscycie zadecydowali jego mieszkańcy - podkreśla wójt Jeżowa Mariusz Guzicki. - Będzie to rok historyczny także ze względu na zaplanowane inwestycje. Kwota 30 mln zł posłuży na budowę dróg w całej gminie, na dalsze inwestycje w kanalizację, oczyszczalnię ścieków, rozbudowę sieci wodociągowej. Przeprowadzimy termomodernizację straży pożarnej w Jeżowie, dzięki czemu nie tylko zmniejszymy koszty utrzymania, ale poprawimy również wizerunek miasta.

Ok. 1,7 tys. mieszkańców Rozprzy w powiecie piotrkowskim odzyskanie praw miejskich będzie świętować w czerwcu, podczas pierwszych w historii Dni Miasta Rozprza. Lokację miejską Rozprza uzyskała przed 1272 r., ale już dokument z 1065 r., wystawiony przez Bolesława Śmiałego, wymieniał Rozprzę jako gród, który ma płacić daninę 7 grzywien.

Najmniejszym nowym miastem w regionie łódzkim będą Dąbrowice w powiecie kutnowskim, które zamieszkuje niespełna 1 tys. osób. Pierwotnie miejscowość uzyskała lokację miejską przed 1455 r.

Wjechał na przejazd kolejowy pomimo czerwonego sygnału
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE